Keniyada Prezident Uilyam Ruto tomonidan 2024-yil oktabr oyida ishga tushirilgan sun'iy intellektga asoslangan sog'liqni saqlash tizimi, tergov natijalariga ko'ra, kambag'al fuqarolarning tibbiy sug'urta to'lovlarini tizimli ravishda oshirib yuborgan.
Ruto saylovoldi va'dasi bo'lgan ushbu tizim mamlakatning eski milliy sug'urta tizimini almashtirishi va norasmiy iqtisodiyotdagi 83% ishchilarni qamrab olishi kerak edi. Biroq, tizim kambag'allarning daromadlarini noto'g'ri baholab, ularni to'lovga qodir bo'lmagan miqdorlarni to'lashga majbur qilmoqda.
Africa Uncensored, Lighthouse Reports va The Guardian hamkorligidagi tergov shuni ko'rsatdiki, tizim eng kambag'al keniyaliklarning daromadlarini ikki baravar oshirib ko'rsatgan, eng boylarnikini esa kamaytirib ko'rsatgan. Natijada, kambag'al uy xo'jaliklari daromadlarining 10-20 foizini sug'urta to'lovlariga sarflashga majbur bo'lmoqda.
Tizimda qo'llaniladigan 'proxy means testing' (PMT) algoritmi uy xo'jaliklarining mol-mulki (tom yopish materiali, hojatxona turi, radio egaligi) asosida daromadni baholaydi. Iqtisodchi Stiven Kiddning ta'kidlashicha, bu usul noto'g'ri va ishonchsiz bo'lib, Indoneziyadagi shunday dastur mo'ljallangan aholining 82 foizini chetlab o'tgan.
Tizim joriy etilishidan oldin IDinsight konsalting kompaniyasi tomonidan tayyorlangan hisobotda ham tizimning 'adolatsiz va past daromadli uy xo'jaliklari uchun noto'g'ri' ekani aniqlangan. Shunga qaramay, Keniya hukumati tizimni ishga tushirgan. 20 million ro'yxatdan o'tgan fuqarodan atigi 5 millioni muntazam to'lovlarni amalga oshirmoqda.
Sog'liqni saqlash iqtisodchisi Devid Xaoyaning aytishicha, hukumat boylarni to'g'ri baholashni tanlagan, hatto bu kambag'allarning ortiqcha to'lashiga olib kelgan bo'lsa ham. Shifokor Brayan Lishenga esa tizimni 'muvaffaqiyatsiz eksperiment' deb atab, bu hukumatning mas'uliyatdan qochish vositasi ekanini ta'kidlagan.

Расследование, проведенное Africa Uncensored, Lighthouse Reports и The Guardian, показало, что система здравоохранения на основе искусственного интеллекта, запущенная президентом Уильямом Руто в октябре 2024 года, систематически завышает взносы для беднейших слоев населения.
Система, призванная заменить старую национальную страховую программу и охватить 83% работников неформального сектора, вместо этого вызвала протесты и гнев. Алгоритм машинного обучения, использующий так называемое 'прокси-тестирование средств' (PMT), оценивает доходы домохозяйств на основе их имущества (тип туалета, материал крыши, наличие радио).
Журналисты выяснили, что система вдвое завышает доходы самых бедных кенийцев и занижает доходы самых богатых. В результате бедные семьи вынуждены платить от 10% до 20% своего скудного дохода на страховку. Многие критически больные люди не могут получить лечение, так как не в состоянии оплатить назначенную алгоритмом сумму.
Экономист по вопросам здравоохранения Дэвид Хаойя, консультировавший министерство здравоохранения Кении, заявил, что правительство сознательно выбрало приоритет точной оценки богатых, даже если это означало завышение взносов для бедных. 'Если вы определите богатого как бедного и заставите его платить меньше, он никогда не признается', - пояснил он.
Отчет консалтинговой компании IDinsight, полученный журналистами, еще до внедрения системы предупреждал о ее 'несправедливости, особенно для домохозяйств с низкими доходами'. Несмотря на это, система была запущена. Из более чем 20 миллионов зарегистрированных только 5 миллионов регулярно платят взносы. Больницы сообщают о крупных дефицитах из-за невыплаченных компенсаций.
Доктор Брайан Лишенга, председатель Ассоциации частных больниц Кении, назвал систему 'неудачным экспериментом' и 'инструментом, позволяющим правительству уйти от ответственности'. Бывший вице-президент Ригати Гачагуа предсказал крах системы в течение шести месяцев.