️ Nigeriyadagi Dangote neftni qayta ishlash zavodi ishchilarni kasaba uyushmasiga a'zo bo'lgani uchun ishdan bo'shatganlikda ayblanmoqda. Shu bilan birga, ushbu zavod Buyuk Britaniya hukumatining Hormuz bo'g'ozidagi inqiroz tufayli yuzaga kelgan samolyot yoqilg'isi tanqisligini bartaraf etishdagi asosiy umidiga aylangan.
️ Transport vaziri Xeydi Aleksandr hafta oxirida aytishicha, Hormuz bo'g'ozidagi muammoni hal qilishning bir qismi AQSh va G'arbiy Afrikadan ko'proq yoqilg'i import qilishdir. G'arbiy Afrika qirg'og'idagi asosiy neftni qayta ishlash zavodi - bu Lagosdagi Dangote zavodi bo'lib, u 2024 yil yanvar oyida aviatsiya yoqilg'isi ishlab chiqarishni boshlagan.
️ Bozor ma'lumotlari kompaniyasi Kpler ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yil mart oyida Buyuk Britaniyaga ushbu ulkan zavoddan taxminan 130 000 tonna samolyot yoqilg'isi import qilingan. Zavod Afrikadagi eng boy odam Aliko Dangotega tegishli bo'lib, kasaba uyushmalari uni "ekspluatatsiya plantatsiyasi" deb atashadi.
️ O'tgan yilning kuzida Nigeriya hukumati nizoga aralashishga majbur bo'lgan, chunki kompaniya ishchilarni Neft va Tabiiy Gaz Katta Xodimlar Assotsiatsiyasiga (Pengassan) a'zo bo'lgani uchun ishdan bo'shatganlikda ayblangan. Taxminlarga ko'ra, 800 dan ortiq nigeriyalik ishchi ixtiyoriy ravishda kasaba uyushmasiga qo'shilgani uchun ishdan bo'shatilgan va ularning o'rniga asosan Hindistondan kelgan chet el fuqarolari ishga olingan.
️ Kompaniya bu ayblovlarni rad etib, faqat kichik bir guruh ishchilar operatsiyalarni buzgani uchun ishdan bo'shatilganini va 3000 dan ortiq nigeriyalik ishchi hali ham ishlayotganini ta'kidlagan. Dangote kasaba uyushmasiga a'zo bo'lishga to'sqinlik qilmasligini bildirgan.
️ Nigeriya Mehnat Kongressi Dangoteni "kasaba uyushmalarini bostirish va ekspluatatsion mehnat amaliyoti"da ayblagan. Hukumat aralashib, kasaba uyushmasiga a'zolik huquqini tasdiqlagan va ishdan bo'shatilgan xodimlarni Dangote guruhining boshqa kompaniyalariga qayta joylashtirish jarayonini boshlashga kelishilgan.
️ Ayni paytda, Fors ko'rfazidagi qazib olinadigan yoqilg'i yetkazib berish 28 fevraldan beri deyarli to'xtab qolgan, chunki dunyodagi neft va gazning beshdan bir qismi o'tadigan Hormuz bo'g'ozi amalda yopilgan. Buyuk Britaniya neftni qayta ishlash zavodlari samolyot yoqilg'isi ishlab chiqarishni maksimal darajada oshirishga chaqirilgan, chunki yozda samolyotlar yerda qolishi mumkinligidan xavotirlar kuchaymoqda.

️ Нефтеперерабатывающий завод Dangote в Нигерии, обвиняемый в увольнении рабочих за вступление в профсоюз, стал ключевым элементом планов британского правительства по спасению летних отпусков на фоне дефицита авиатоплива.
️ Министр транспорта Хейди Александер заявила в выходные, что частью решения кризиса в Ормузском проливе является увеличение импорта топлива из США и Западной Африки. Основным НПЗ на западном побережье Африки, экспортирующим топливо в Великобританию для коммерческих рейсов, является Dangote в Лагосе, который начал производство авиатоплива в январе 2024 года.
️ По данным компании Kpler, в марте 2025 года Великобритания импортировала около 130 000 тонн авиакеросина с этого огромного завода. Завод принадлежит Алико Данготе, считающемуся самым богатым человеком в Африке, и профсоюзы называют его "плантацией эксплуатации".
️ Прошлой осенью правительству Нигерии пришлось вмешаться в спор, когда компанию обвинили в увольнении рабочих после их вступления в профсоюз Petroleum and Natural Gas Senior Staff Association of Nigeria (Pengassan). Утверждалось, что более 800 нигерийских рабочих были уволены после добровольного вступления в профсоюз, а некоторых заменили иностранцами, в основном из Индии.
️ Компания отрицала эти обвинения, заявив, что ограниченная реорганизация затронула небольшое число рабочих, нарушавших операции и подрывавших стабильность предприятия. Dangote утверждал, что более 3000 нигерийцев остаются занятыми, и компания не препятствует членству в профсоюзах.
️ Нигерийский рабочий конгресс обвинил Dangote в "последовательной практике подавления профсоюзов и эксплуататорской трудовой практике". Правительство вмешалось и подтвердило право на членство в профсоюзе, добавив, что достигнута договоренность о начале процесса перевода уволенных сотрудников в другие компании группы Dangote без потери зарплаты.
️ Ископаемое топливо из Персидского залива практически остановлено с 28 февраля после фактического закрытия Ормузского пролива, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти и газа. Британским НПЗ уже поручено максимально увеличить поставки авиатоплива в рамках правительственного планирования на случай чрезвычайных ситуаций на фоне растущих опасений, что самолеты будут приземлены этим летом.