Nepal va Hindiston o‘rtasidagi uzoq yillik chegara mojarosi, Hindistonning bahsli Himoloy dovoni orqali diniy ziyoratni qayta boshlashi bilan yana avj oldi.
Nepal Tashqi ishlar vazirligi yakshanba kuni Hindistonga norozilik bildirib, Nyu-Dehlini ziyoratni qayta boshlaganligi uchun tanqid qildi. Lipulekh dovoni, Nepal, Hindiston va Tibet tutashgan joyda joylashgan bo‘lib, Nepal tomonidan 1816-yildagi Sugauli shartnomasiga asosan da'vo qilinadi. Ushbu shartnoma Nepal bilan Britaniya mustamlakachi hukmdorlari o‘rtasida g‘arbiy chegarani belgilash uchun tuzilgan edi.
Vazirlik o‘z shikoyatida Limpiadhura, Lipulekh va Kalapani hududlari Nepalning bir qismi ekanligini ta'kidlab, “bu borada hukumatning pozitsiyasi aniq va qat'iy” ekanini bildirdi.
Hindiston Tashqi ishlar vazirligi esa Lipulekh 1954-yildan beri hindular, buddistlar, jaynlar va bon izdoshlari tomonidan Tibetdagi Kailash tog‘i va Manasarovar ko‘liga Kailash Manasarovar ziyorati uchun foydalanilganini ta'kidladi.
“Bu yangi voqea emas”, dedi vakil. “Hindiston doimiy ravishda bunday da'volar asosli emasligini va tarixiy faktlar va dalillarga mos kelmasligini ta'kidlab kelgan. Hududiy da'volarning bunday bir tomonlama sun'iy kengaytirilishi asossizdir.”
Mojaro Hindiston payshanba kuni Xitoy bilan Lipulekh orqali ziyoratni qayta boshlashga kelishib olganini e'lon qilganidan keyin qayta avj oldi. Ziyorat 2020-yilda COVID-19 pandemiyasi tufayli to‘xtatilgan edi.
Rejaga ko‘ra, 500 nafar hind ziyoratchisi shimoliy Hindiston shtati Uttarakhand orqali Lipulekh dovonida Xitoyga o‘tadi. Boshqalar esa shimoliy-sharqiy Hindiston shtati Sikkim orqali alohida yo‘nalishdan foydalanadi.

Затяжной пограничный спор между Непалом и Индией вспыхнул с новой силой после того, как Нью-Дели объявил о возобновлении религиозного паломничества через спорный гималайский перевал.
Министерство иностранных дел Непала в воскресенье выразило протест Индии, раскритиковав Нью-Дели за возобновление паломничества. Перевал Липулех, расположенный на стыке Непала, Индии и Тибета, оспаривается Непалом на основании Сугаульского договора 1816 года, заключенного с британскими колониальными властями для определения западной границы.
В своей жалобе министерство подчеркнуло, что территории Лимпиадхура, Липулех и Калапани являются частью Непала, «позиция, по которой правительство остается ясным и твердым».
Министерство иностранных дел Индии ответило, заявив, что Липулех используется индуистами, буддистами, джайнами и последователями бон для паломничества Кайлаш Манасаровар к горе Кайлаш и озеру Манасаровар в Тибете с 1954 года.
«Это не новое развитие», — заявил представитель. «Индия последовательно утверждала, что такие претензии не являются обоснованными и не основаны на исторических фактах и доказательствах. Такое одностороннее искусственное расширение территориальных претензий несостоятельно».
Спор возобновился после того, как Индия в четверг объявила, что согласовала с Китаем возобновление паломничества через Липулех. Оно было приостановлено в 2020 году из-за пандемии COVID-19.
По плану 500 индуистских паломников проследуют через северный индийский штат Уттаракханд, чтобы пересечь границу с Китаем на перевале Липулех. Другие воспользуются отдельным маршрутом через северо-восточный индийский штат Сикким.