Ukraina janubidagi Oleshky shahri bir necha oylardan beri oziq-ovqat va dori-darmon yetkazib berishdan deyarli butunlay uzilgan. Mahalliy aholining so'zlariga ko'ra, shahar asta-sekin nobud bo'lmoqda.
Rossiya bosib olgan shaharda qolgan taxminan 2000 kishi makaron va konservalar bilan kun kechirmoqda. BBC bilan bog'langan Ludmilla ismli ayolning aytishicha, odamlar qo'shnilarning tashlab ketilgan uylaridan ovqat izlashga majbur.
Shaharni tark etishga urinish 'O'lim yo'li' deb atalgan yo'lda minalarga duch kelish xavfi tufayli hayot bilan qimor o'ynashdir. Yo'lning 1 km uzunligidagi qismida kamida sakkizta kuygan avtomobil bor.
Ukraina Oliy Radasining inson huquqlari bo'yicha vakili Dmitro Lubinets Rossiyani tinch aholiga qarshi 'qasddan terror' qilishda ayblab, xavfsiz evakuatsiya uchun gumanitar koridor yaratishni talab qilmoqda.
Rossiyaning Londondagi elchixonasi esa 'gumanitar qiyinchiliklar' Ukraina kuchlarining shaharga muntazam hujumlari tufayli ekanini bildirdi. Rossiya tayinlagan Xerson gubernatori Vladimir Saldo maktab va bog'chalarning vayron qilinganini Ukraina zimmasiga yuklaydi.
Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi (ICRC) Oleshky vaziyati haqida ma'lumot to'plash uchun har ikki tomon bilan muzokaralar olib borayotganini ma'lum qildi. Biroq tinch aholi uchun xavf tug'diradigan minalar kim tomonidan qo'yilganini aniqlash qiyin.
Ba'zi aholi evakuatsiya qilishni xohlasa-da, ko'plab keksalar uylarini tark etishni istamaydi. 90 yoshli bir ayol uchuvchisiz samolyotni ko'rib, qo'lini silkitib, 'nima bo'lsa bo'lsin' degancha yo'lda davom etgani tasvirlangan.

Украинский город Олешки на юге страны уже несколько месяцев практически отрезан от поставок продовольствия и медикаментов. По словам местных жителей, город медленно разрушается на глазах.
В городе, находящемся под российской оккупацией, осталось около 2000 человек, которые выживают в основном на макаронах и консервах. Женщина по имени Людмила, связавшаяся с BBC, рассказала, что люди вынуждены искать еду в брошенных домах соседей.
Любая попытка покинуть Олешки — это риск подорваться на минах на так называемой 'Дороге смерти'. Спутниковые снимки показывают как минимум восемь сгоревших автомобилей на участке дороги длиной в один километр.
Уполномоченный Верховной Рады по правам человека Дмитрий Лубинец обвиняет Россию в 'преднамеренном терроре' против мирного населения и требует создания гуманитарного коридора для безопасной эвакуации.
Посольство России в Лондоне, в свою очередь, заявило, что 'гуманитарные трудности' вызваны 'систематическими ударами' украинских сил по городу. Назначенный Россией губернатор Херсонской области Владимир Сальдо возлагает на Украину ответственность за разрушение школ и детских садов.
Международный комитет Красного Креста (МККК) сообщил, что ведет переговоры с обеими сторонами для получения дополнительной информации о ситуации в Олешках. Однако трудно оценить, в какой степени мины, представляющие угрозу для гражданских, были установлены российскими войсками или украинскими дронами.
Некоторые жители хотели бы уехать, но многие пожилые люди не желают покидать свои дома. Описан случай, когда 90-летняя женщина, увидев дрон над головой, просто махнула рукой и пошла дальше.