Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) dengiz kuchlari, Amerika Qo‘shma Shtatlari rejimining tahdidlari tugashi va yangi tartiblar joriy etilishi bilan Hormuz bo‘g‘ozi orqali xavfsiz tranzit ta’minlanishini ma’lum qildi. Bu bayonot AQSh rejimi suv yo‘lida qolgan kemalarga yordam berish bo‘yicha operatsiyalarni to‘xtatganidan keyin berildi.
IRGCning chorshanba kuni X’dagi bayonotida yangi tartiblar nimalardan iboratligi aniq ko‘rsatilmagan. Unda kema egalari va kapitanlariga bo‘g‘oz orqali harakatlanishda Eron qoidalariga rioya qilganliklari uchun minnatdorchilik bildirilgan.
Ushbu e’lon AQSh prezidenti Donald Tramp “Project Freedom” harbiy operatsiyasini to‘xtatganidan bir kun keyin sodir bo‘ldi. Tramp seshanba kuni operatsiyani qisqa muddatga to‘xtatib, Eronga keng qamrovli kelishuv sari “katta taraqqiyot” borligini va bu Pokiston vositachiligidagi iltimos bilan amalga oshirilganini aytdi. Biroq, AQSh rejimining Hormuzdagi dengiz blokadasi saqlanib qolmoqda.
Chorshanba kuni ijtimoiy tarmoqdagi xabarida Tramp, agar “Eron kelishilgan narsalarni berishga rozi bo‘lsa”, urush tugashi mumkinligini, aks holda bombardimon boshlanishini va u avvalgidan ancha yuqori darajada bo‘lishini ta’kidladi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Tehron AQSh taklifini ko‘rib chiqayotganini va o‘z pozitsiyasini vositachi Pokistonga yetkazishini bildirdi. Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif Trampning operatsiyani to‘xtatgani uchun minnatdorchilik bildirib, bu “mintaqaviy tinchlik, barqarorlik va yarashuvni rivojlantirishda uzoq yo‘lni bosib o‘tishiga” yordam berishini aytdi.
Eron bo‘g‘ozni AQSh va Isroil 28 fevralda urush boshlaganidan keyin to‘sib qo‘ygan, forsiy kuchlar bir qator kemalarga hujum qilgan, dengiz minalarini qo‘ygan va xavfsiz o‘tish uchun to‘lov undirgan. Eronning “Fors ko‘rfazi bo‘g‘ozi boshqarmasi”ni tashkil etishi bo‘g‘oz maqomini doimiy ravishda o‘zgartirishga qaratilgan.
Fransuz yuk tashish guruhi CMA CGM o‘zining San Antonio kemasiga Hormuz bo‘g‘ozida hujum qilinganini, ekipaj a’zolari yaralanganini va kemaga zarar yetganini ma’lum qildi. Hukumat vakili Mod Brijon Frantsiya nishonga olinmaganini, ammo vaziyat xavfli bo‘lib qolayotganini aytdi.
Uzoq davom etgan Hormuzdagi uzilish Fors ko‘rfazi davlatlari iqtisodiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Goldman Sachs ma’lumotlariga ko‘ra, Fors ko‘rfazi hamkorlik kengashi (GCC) davlatlari neftni tashiy olmaganliklari uchun kuniga taxminan 700 million dollar yo‘qotmoqda.

Военно-морские силы Корпуса стражей исламской революции Ирана (КСИР) заявили, что безопасный транзит через Ормузский пролив будет обеспечен после прекращения угроз со стороны режима США и введения новых процедур. Это заявление прозвучало после того, как режим США приостановил операции по помощи застрявшим судам.
В заявлении КСИР в среду в X не уточнялось, что именно подразумевают новые процедуры. В нем выражалась благодарность владельцам и капитанам судов за соблюдение иранских правил при проходе через пролив.
Объявление последовало через день после того, как президент США Дональд Трамп приостановил военную операцию «Project Freedom» по проводке застрявших судов. Трамп заявил, что приостанавливает операцию из-за «большого прогресса» в достижении всеобъемлющего соглашения с Ираном и по просьбе посредника Пакистана. Однако морская блокада Ормуза со стороны режима США остается в силе.
В сообщении в соцсетях в среду Трамп написал, что война может закончиться, если «Иран согласится дать то, о чем договорились», в противном случае начнутся бомбардировки, которые будут «гораздо более интенсивными, чем раньше».
Представитель МИД Ирана заявил, что Тегеран рассматривает предложение США и передаст свое мнение посреднику Пакистану. Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф поблагодарил Трампа за приостановку операции, заявив, что это будет способствовать региональному миру и стабильности.
Иран начал блокировать пролив после начала войны США и Израиля 28 февраля, атакуя суда, устанавливая мины и взимая плату за безопасный проход. Создание Ираном «Управления пролива Персидского залива» направлено на постоянное изменение статуса пролива.
Французская судоходная группа CMA CGM сообщила об атаке на свое судно San Antonio в Ормузском проливе, в результате которой пострадали члены экипажа. Представитель правительства Мод Брежон заявила, что Франция не была целью, но ситуация остается опасной.
Длительный сбой в Ормузе может негативно сказаться на экономике стран Персидского залива. По данным Goldman Sachs, государства ССАГПЗ теряют около 700 миллионов долларов в день из-за невозможности экспортировать нефть.