Falastinlik shifokorlar va Hamas manbalariga ko‘ra, G‘azo Ichki ishlar vazirligining yuqori martabali zobiti Isroil havo hujumida halok bo‘ldi.
Chorshanba kuni shifokorlar Naseem al-Kalazoniy, politsiya polkovnigi, G‘azoning janubidagi Xon Yunis shahri g‘arbidagi al-Mavasi hududi yaqinida nishonga olingan Isroil zarbasi natijasida vafot etganini ma’lum qildi. Hujumda kamida 17 kishi yaralangan.
Hamas manbalari al-Kalazoniy Xon Yunisda giyohvandlikka qarshi kuchga rahbarlik qilganini bildirdi. Shu bilan birga, Isroil hujumlarini kuchaytirib, G‘azo shahrining Zaytun mahallasi yaqinida kamida uch falastinlikni o‘ldirdi, bu kunlik qurbonlar sonini kamida to‘rtga yetkazdi. Isroil bu hujumlar haqida izoh bermadi.
G‘azodagi zo‘ravonlik, AQSh vositachiligidagi oktyabr oyida kuchga kirgan “sulh”ga qaramay, davom etmoqda. Isroil deyarli har kuni falastinliklarga hujum qilmoqda, Hamas va Isroil bir-birini kelishuvni buzishda ayblamoqda.
Mahalliy shifokorlarning ma’lumotiga ko‘ra, “sulh” davrida kamida 830 falastinlik halok bo‘lgan, Isroil esa shu vaqt ichida Hamas to‘rt askarini o‘ldirganini da’vo qilmoqda. Isroil zarbalari Hamas va boshqa guruhlarning hujumlarini oldini olishga qaratilgan.
Isroil xavfsizlik vazirlar mahkamasi genotsid urushini qayta boshlashni muhokama qildi, chunki Hamas to‘liq qurolsizlanish talabini rad etdi. Hamas qurollarini faqat Falastin davlati tashkil etilishi doirasida muhokama qilishni taklif qildi va Isroilni G‘azodagi nazoratini kengaytirishni to‘xtatish hamda yordam yetkazib berishni oshirishga chaqirdi.
Zikim o‘tkazgichining qayta ochilishi bilan yordam biroz oshgan bo‘lsa-da, BMT OCHA gumanitar sharoit yomonlashayotganini xabar qilmoqda. 2023 yil oktyabridan beri 72,500 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.

По данным палестинских медиков и источников в ХАМАС, высокопоставленный сотрудник Министерства внутренних дел Газы был убит в результате израильского авиаудара.
В среду медики сообщили, что Насим аль-Калазани, полковник полиции, погиб в результате целенаправленного израильского удара по его автомобилю недалеко от района аль-Маваси на западе города Хан-Юнис на юге блокированного сектора Газа. В результате атаки ранены не менее 17 человек.
Источники в ХАМАС заявили, что аль-Калазани возглавлял антинаркотические силы в Хан-Юнисе. Тем временем Израиль усилил атаки, убив не менее трех палестинцев вблизи района Зейтун в городе Газа, что довело число погибших за день до как минимум четырех. Израиль не прокомментировал эти атаки.
Насилие в Газе продолжается, несмотря на «перемирие», заключенное при посредничестве США и вступившее в силу в октябре. Израиль продолжает почти ежедневные атаки на палестинцев, а Израиль и ХАМАС обвиняют друг друга в нарушениях соглашения.
По данным местных медиков, за время «перемирия» убиты не менее 830 палестинцев, в то время как Израиль утверждает, что ХАМАС убил четырех его солдат за тот же период. Израиль заявляет, что его удары направлены на срыв попыток ХАМАС и других палестинских группировок совершить атаки.
Совет безопасности Израиля на этой неделе обсуждал возобновление геноцидной войны на фоне растущего давления со стороны военных, после того как ХАМАС отказался выполнить требование Израиля о полном разоружении. ХАМАС представил встречное предложение, настаивая на том, что вопрос о его оружии может быть решен только в рамках создания палестинского государства, и потребовал прекратить расширение контроля Израиля в Газе и увеличить поток помощи.
Несмотря на небольшое увеличение помощи, поступающей в Газу после открытия перехода Зиким, Управление ООН по координации гуманитарных вопросов (УКГВ) сообщает об ухудшении гуманитарной ситуации. С октября 2023 года в результате геноцидной войны Израиля в Газе убиты более 72 500 палестинцев.