Fransiyaning yadroviy aviatashuvchisi Sharl de Goll Kemal Suvaysh kanalidan janubga va Qizil dengizga qarab yo‘l oldi. Ushbu harakat AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi davrida strategik ahamiyatga ega Hormuz bo‘g‘ozida xavfsiz navigatsiyani tiklashga qaratilgan mudofaa missiyasiga tayyorgarlik sifatida baholanmoqda.
Fransiya Qurolli Kuchlar Vazirligi chorshanba kuni aviatashuvchi Hormuz bo‘g‘oziga yo‘naltirilganini ma’lum qildi. Urushdan oldin bu bo‘g‘oz orqali dunyodagi savdo neftining taxminan 20 foizi tranzit qilingan.
Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron va Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer bo‘g‘ozda navigatsiya erkinligini tiklash bo‘yicha ko‘p millatli missiyani boshqarmoqda. Ular bu missiya butunlay mudofaa xarakterida ekanini va faqat urush tugaganidan keyin joylashtirilishini ta’kidlamoqda.
Makron X’dagi postida: “Bu kema egalari va sug‘urtachilar orasida ishonchni tiklashga yordam berishi mumkin. U urushayotgan tomonlardan ajralib turadi”, deb yozdi. U, shuningdek, Eron Prezidenti Masud Pezeshkiyon bilan chorshanba kuni gaplashganini va masalani AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan ko‘tarish niyatida ekanligini bildirdi.
Fransiya rasmiysi AFP’ga bergan intervyusida: “Biz taklif qilayotgan narsa – Eron bo‘g‘oz orqali o‘z kemalarining o‘tishiga ega bo‘ladi va buning evaziga amerikaliklar bilan yadroviy materiallar, raketalar va mintaqa masalalari bo‘yicha muzokaralarga kirishadi; amerikaliklar esa Hormuz bo‘g‘ozidagi blokadasini olib tashlaydi va buning evaziga Eronning muzokaralarga roziligini oladi”, dedi.

Французский атомный авианосец «Шарль де Голль» взял курс к югу от Суэцкого канала в Красное море в рамках подготовки к возможной оборонительной миссии по восстановлению безопасного судоходства через Ормузский пролив — стратегически важный водный путь, фактически заблокированный в ходе войны США и Израиля против Ирана.
Министерство вооружённых сил Франции в среду подтвердило, что авианосец направляется к Ормузскому проливу, через который до войны проходило около 20% мировой торговой нефти.
Президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Великобритании Кир Стармер возглавляют многонациональную миссию по восстановлению свободы судоходства в проливе. Они утверждают, что миссия будет полностью оборонительной и развёрнута только после окончания войны.
Макрон написал в X: «Это может помочь восстановить доверие среди судовладельцев и страховщиков. Миссия остаётся отдельной от воюющих сторон». Он также сообщил, что обсудил вопрос с президентом Ирана Масудом Пезешкианом и намерен поднять его перед президентом США Дональдом Трампом.
Представитель французского президентства заявил AFP: «Мы предлагаем, чтобы Иран получил проход для своих судов через пролив, а взамен обязался вести переговоры с американцами по вопросам ядерных материалов, ракет и региона; американцы же снимут блокаду Ормузского пролива и взамен получат согласие Ирана на переговоры».
Тегеран заявляет, что рассматривает предложение США, которое, по словам Трампа, может положить конец войне. Трамп в среду сигнализировал о прогрессе, но пригрозил возобновить бомбардировки, если Тегеран не примет план США. Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что Тегеран ещё не предоставил ответа на предложение США, и «изучение обменянных текстов продолжается».