Turkiya Mudofaa vazirligining tadqiqot va ishlanma markazi tomonidan ishlab chiqilgan Yildirimhan nomli qit'alararo ballistik raketa (ICBM) prototipi Istanbuldagi SAHA 2026 ko'rgazmasida namoyish etildi.
Yildirimhan raketasining masofasi 6000 km ni tashkil etadi, bu esa uni ICBM sinfiga kiritadi. Raketa maksimal tezligi Mach 25 (tovush tezligidan 25 baravar yuqori) va to'rt reaktiv dvigatel bilan jihozlangan. Uning jangovar kallagi 3000 kg yuk ko'tara oladi.
Turkiya Mudofaa vaziri Yashar Guler ko'rgazmada so'zlagan nutqida: "Iqtisodiy xarajat assimetrik qurolga aylangan bu davrda Turkiya ittifoqchilariga nafaqat qurol tizimlari, balki texnologiya va barqaror xavfsizlik iqtisodiyotini ham taklif qiladi", dedi.
Ekspertlarning fikricha, Turkiyaning ICBM ishlab chiqarish qobiliyati bevosita harbiy zaruratdan ko'ra ko'proq texnologik mustaqillik va strategik avtonomiya maqsadlariga xizmat qiladi. Germaniya Marshall Jamg'armasining mintaqaviy direktori Ozgur Unluhisarcikli: "Turkiya darhol xavfsizlik tahdidini bartaraf etish uchun ICBM ga muhtoj emas. Muhimi, uni ishlab chiqarish qobiliyatidir", dedi.
Istanbuldagi xavfsizlik va mudofaa tahlilchisi Burak Yildirimning ta'kidlashicha, ICBM dizayni Turkiyaning fuqarolik kosmik dasturi Delta-V uchun bilvosita ahamiyatga ega. Biroq, u namoyish etilgan narsa faqat kontseptsiya ekanligini va sinovlar hali o'tkazilmaganligini qayd etdi.
Yaqin Sharqdagi keskin vaziyat fonida, Turkiyaning raketa salohiyatini rivojlantirishi Isroil bilan munosabatlardagi keskinlik bilan bog'liq. Sobiq Isroil Bosh vaziri Naftali Bennett Turkiyani "tahdid" deb atagan bo'lsa, Turkiya prezidenti Erdog'an Isroilni "genotsid tarmog'i" deb tanqid qilgan.

На выставке SAHA 2026 в Стамбуле был представлен прототип межконтинентальной баллистической ракеты (МБР) «Йылдырымхан», разработанный исследовательским центром Министерства обороны Турции.
Ракета имеет дальность 6000 км, что классифицирует её как МБР. Максимальная скорость составляет 25 Махов, она оснащена четырьмя реактивными двигателями и способна нести боеголовку массой до 3000 кг.
Министр обороны Яшар Гюлер заявил: «В эпоху, когда экономические затраты стали асимметричным оружием, Турция предлагает своим союзникам не только системы вооружений, но и технологии, а также устойчивую экономику безопасности».
Эксперты отмечают, что способность Турции производить МБР важнее самой ракеты. Озгур Унлюхисарджыклы из Германского фонда Маршалла подчеркнул: «Турция не нуждается в МБР для сдерживания непосредственных угроз. Значима сама способность их производить».
Аналитик Бурак Йылдырым указал, что разработка МБР косвенно связана с гражданской космической программой Delta-V, но предупредил, что представлен лишь концепт, а испытания ещё не проводились.
На фоне напряжённости на Ближнем Востоке развитие ракетного потенциала Турции совпадает с ухудшением отношений с Израилем. Бывший премьер-министр Израиля Нафтали Беннет назвал Турцию «угрозой», а президент Эрдоган критиковал Израиль за «геноцид».
По мнению аналитиков, ракета «Йылдырымхан» отражает амбиции Турции как глобальной державы. Министр Гюлер отметил, что конфликты в Украине и Иране повлияли на глобальную безопасность.
Турция обладает второй по величине армией в НАТО и стала заметным экспортёром вооружений. В 2025 году экспорт оборонной продукции достиг рекордных $10,05 млрд. Беспилотник Bayraktar TB2 экспортирован как минимум в 31 страну.