️ Rim papasi Lev XIV saylanganiga bir yil to'ldi. U AQSh prezidenti Donald Tramp bilan keskin munosabatda bo'lgan global diniy yetakchi sifatida e'tibor markazida. Ammo uning katolik cherkovi uchun aniq yo'nalishi hozircha noma'lum.
️ Lev XIV o'zidan oldingi papadan farqli o'laroq, tantanali liboslar kiyadi va Apostol saroyida yashaydi. U, shuningdek, Castel Gandolfodagi yozgi qarorgohga ham boradi. Biroq dasturiy va teologik jihatdan u hali hech qanday muhim hujjat e'lon qilmagan. Augsburg cherkov tarixchisi Yorg Ernestining so'zlariga ko'ra, "bu papaning teologik yo'li qayerga ketayotgani ochiq qolmoqda".
️ Saylanganidan keyin Lev XIV "barchangizga tinchlik bo'lsin!" degan so'zlar bilan chiqdi. U "qurolsiz va qurolsizlantiruvchi, kamtarin va bardoshli tinchlik"ka chaqirdi. Ayniqsa, AQShning Venesuela, Kuba, Grenlandiya va Eronga qarshi harbiy siyosati fonida tinchlik mavzusi alohida ahamiyat kasb etmoqda.
️ Eron urushi davrida Tramp "butun sivilizatsiya bugun o'ladi" deb tahdid qilganida, papa buni "haqiqatan ham qabul qilib bo'lmaydigan" deb atadi va "qudrat haqidagi xayollar"dan ogohlantirdi. Bunga javoban Tramp papani "siyosiy jihatdan juda chap" va "dahshatli" deb atadi. Tarixchi Ernesti bu hujumni misli ko'rilmagan deb baholadi: "Hech kim, hatto Gitler, Mussolini yoki Napoleon ham papa haqida bunchalik kamsituvchi gapirmagan".
️ AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens esa papani "ehtiyot bo'lishga" chaqirib, "Vatikan axloq masalalari bilan shug'ullanishi kerak" dedi. Keyinroq Vens murosa pozitsiyasini egalladi. Papa esa o'zini sokin tutib, lavozimining mas'uliyatiga ishora qildi.
️ Lev XIV Afrikaga alohida e'tibor qaratmoqda. 2026-yil aprelida u to'rt Afrika davlatiga 11 kunlik safar qildi. Bu Benedikt XVI ning butun pontifikligi davomida Afrikada o'tkazgan vaqtidan ko'proqdir. Cherkov tarixchisi Ernesti bu "juda ongli qaror" ekanini ta'kidlab, Afrika cherkovi yiliga 3% o'sayotganini, Yevropada esa turg'unlik kuzatilayotganini qayd etdi.
️ Tramp bilan to'qnashuvdan so'ng, ko'plab kuzatuvchilar Lev XIV AQShga tashrif buyurmasligini kutmoqda. 4-iyul kuni AQSh mustaqillik kunini nishonlayotganda, papa Lampeduza orolida bo'ladi. Bu orol 2013-yildan beri qochqinlar fojiasi ramziga aylangan. Papa Ispaniyaga tashrifi chog'ida Kanar orollarida ham bo'lib, migratsiya va qochqinlar muammosiga e'tibor qaratadi.

️ Прошел год с момента избрания папы Льва XIV. Он стал важным оппонентом президента США Дональда Трампа на мировой арене. Однако его программа для католической церкви остается неясной.
️ Лев XIV носит более торжественные облачения, чем его предшественник, и живет в Апостольском дворце. Он также посещает летнюю резиденцию в Кастель-Гандольфо. Но в теологическом плане он пока не опубликовал ни одной энциклики. Церковный историй Йорг Эрнести отмечает: "Открытым остается вопрос, куда ведет теологический путь этого папы".
️ Сразу после избрания Лев XIV призвал к "миру, который безоружен и разоружает, смиренен и настойчив". Тема мира особенно актуальна на фоне милитаризованной внешней политики США: интервенция в Венесуэле, угрозы Кубе и Гренландии, война с Ираном.
️ Во время войны с Ираном Трамп пригрозил "уничтожить целую цивилизацию". Папа назвал это "неприемлемым" и предостерег от "фантазий о всемогуществе". В ответ Трамп оскорбил папу, назвав его "политически левым" и "ужасным". Эрнести назвал это беспрецедентным: "Никто никогда не говорил о папе так пренебрежительно. Ни Гитлер, ни Муссолини, ни Наполеон".
️ Вице-президент США Джей Ди Вэнс призвал папу "быть осторожным" в теологических вопросах, заявив, что "Ватикану следует заниматься моралью". Позже Вэнс смягчил тон. Папа сохранил спокойствие, указав на ответственность своего поста.
️ Лев XIV уделяет особое внимание Африке. В апреле 2026 года он совершил 11-дневную поездку по четырем африканским странам. Это больше, чем Бенедикт XVI провел в Африке за весь свой понтификат. Эрнести отмечает, что Африка "была на радаре пап 150 лет", и сейчас церковь там растет на 3% в год, тогда как в Европе стагнирует.
️ После конфликта с Трампом папа вряд ли посетит США в ближайшее время. 4 июля, когда американцы празднуют День независимости, Лев XIV будет на острове Лампедуза — символе страданий беженцев. Во время визита в Испанию он также посетит Канарские острова, чтобы напомнить о проблемах миграции.