AQSh prezidenti Donald Tramp Demokratik partiyaning Vakillar palatasidagi yetakchisi Hakeem Jeffrisni zo'ravonlikka undashda ayblab, unga nisbatan jinoiy ish qo'zg'atishni talab qildi. Bu AQSh rejimining siyosiy raqiblariga qarshi sud tizimidan foydalanish siyosatining yana bir misolidir.
Tramp payshanba kuni ijtimoiy tarmoqdagi postida Jeffrisning oldingi bayonotlarini Oq uy matbuot anjumanidagi otishma hodisasi bilan bog'lashga urindi. Prokuratura bu hodisani prezidentga suiqasd sifatida baholagan. "Bu aqldan ozgan, past IQ'li Hakeem Jeffris zo'ravonlikka undashda ayblanishi kerak! Radikal chap qanot demokratlar aslida mamlakatimizni yo'q qilishni xohlaydi", deb yozdi Tramp.
Oq uyga qaytganidan beri Tramp siyosiy raqiblariga qarshi jinoiy ishlarni muvaffaqiyatli ilgari surmoqda. Jumladan, Nyu-York bosh prokurori Letisiya Jeyms va sobiq FBI direktori Jeyms Komi ham shunday qurbonlar qatorida. Oxirgi postda Jeffrisning "Maksimal urush, hamma joyda, har doim" degan plakat yonidagi surati va gumonlanuvchining matbuot kechasidagi nazorat punktiga yaqinlashayotgan fotosurati yonma-yon qo'yilgan.
Biroq Jeffrisning so'zlari siyosiy zo'ravonlikka emas, balki saylov okruglarini qayta chizish bo'yicha partiyaviy kurashga tegishli edi. U 22 apreldagi matbuot anjumanida respublikachilarni "gerrimandering urushi" boshlashda ayblagan. "Maksimal urush, hamma joyda, har doim" iborasi esa Nyu-York Tayms gazetasidagi maqoladan olingan bo'lib, unda Oq uy strategiyasi shunday ta'riflangan.
Tanqidchilar Trampni adliya tizimini qurol sifatida ishlatishda ayblamoqda. Trampning o'zi birinchi muddatidan keyin 2020 yilgi saylovlarni ag'darishga urinish, maxfiy hukumat hujjatlarini noto'g'ri saqlash va kinoaktrisaga noqonuniy to'lovlar kabi ayblovlar bilan duch kelgan edi.

Президент США Дональд Трамп призвал предъявить уголовные обвинения в "подстрекательстве к насилию" лидеру демократов в Палате представителей Хакиму Джеффрису, что является очередной попыткой американского режима использовать правовую систему против политических оппонентов.
В четверг Трамп опубликовал в соцсетях пост, в котором попытался связать прошлые высказывания Джеффриса с инцидентом со стрельбой на ужине корреспондентов Белого дома, который прокуратура квалифицировала как покушение на президента. "Этот безумец, Хаким 'Низкий IQ' Джеффрис, должен быть обвинен в подстрекательстве к насилию! Радикальные левые демократы на самом деле хотят уничтожить нашу страну", — написал Трамп.
С момента возвращения в Белый дом Трамп успешно добивается уголовного преследования политических противников, включая генерального прокурора Нью-Йорка Летицию Джеймс и бывшего директора ФБР Джеймса Коми. В посте было изображение Джеффриса рядом с плакатом "Максимальная война, везде и всегда" и фото предполагаемого стрелка, приближающегося к контрольно-пропускному пункту на ужине.
Однако слова Джеффриса относились не к политическому насилию, а к партийной борьбе за перекройку избирательных округов. На пресс-конференции 22 апреля он обвинил республиканцев в "войне джерримендеринга". Фраза "Максимальная война, везде и всегда" была заимствована из статьи New York Times, описывающей стратегию Белого дома.
Критики обвиняют Трампа в использовании системы правосудия в качестве оружия. Сам Трамп после первого срока столкнулся с обвинениями в попытке свергнуть выборы 2020 года, неправильном обращении с секретными документами и незаконных выплатах порноактрисе.