Urushni o'rganish instituti (ISW) tahliliga ko'ra, Ukraina aprel oyida Rossiya qo'shinlaridan 116 kvadrat kilometr (45 kvadrat milya) hududni qaytarib olgan. Bu Ukraina yo'qotganidan ko'proq ekani qayd etilgan.
ISW ma'lumotlariga ko'ra, Rossiya kuchlari aprel oyida kuniga o'rtacha 2,9 kvadrat kilometr hududni egallagan, bu 2025-yilning shu davridagi 9,76 kvadrat kilometrdan sezilarli darajada kam. Rossiyaning oldinga siljish tezligi so'nggi 18 oy ichida kamida uchdan ikki baravarga sekinlashgan.
Ukraina mudofaa vaziri Mixaylo Fedorovning so'zlariga ko'ra, aprel oyida 35 203 rossiyalik askar yo'q qilingan yoki og'ir yaralangan. Bu Rossiyaning ishga yollash tezligidan oshib ketgan beshinchi oy bo'ldi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Rossiya hujjatlarida 62 foiz yo'qotishlar o'lim bilan yakunlangani aytilgan.
Ukraina Rossiya orqa qismiga o'rta masofadagi zarbalarni ikki baravar oshirgan. Aprel oyida 20 kilometrdan uzoq masofadagi zarbalar soni mart oyiga nisbatan ikki baravar, fevralga nisbatan to'rt baravar ko'p bo'lgan. Ukraina neftni qayta ishlash zavodlari va harbiy ob'ektlarga hujum qilgan.

Согласно анализу вашингтонского Института изучения войны (ISW), в апреле украинские силы вернули 116 квадратных километров территории, что превышает потери. Российские войска, как утверждается, понесли чистую потерю площади.
ISW отмечает, что темпы продвижения российских войск замедлились как минимум на две трети за последние 18 месяцев. В первой трети 2026 года российские силы захватывали в среднем 2,9 кв. км в день по сравнению с 9,76 кв. км в аналогичный период 2025 года.
Министр обороны Украины Михаил Федоров заявил, что в апреле было ликвидировано или тяжело ранено 35 203 российских солдата, что превышает темпы восполнения потерь. Президент Владимир Зеленский сообщил, что, по российским документам, 62% потерь составляют смерти.
Украина удвоила количество ударов на средние дистанции по российскому тылу. В апреле число ударов на расстояние более 20 км было вдвое выше, чем в марте, и вчетверо выше, чем в феврале. Целями стали нефтеперерабатывающие заводы и военные объекты.
Российский министр финансов Антон Силуанов заявил, что доходы от добычи полезных ископаемых в апреле удвоились до $12 млрд благодаря росту цен на нефть. Однако украинские удары повредили НПЗ, и средняя производительность упала до минимума с 2009 года, по данным Bloomberg.
Украина улучшила отношения с Венгрией и Словакией в вопросе вступления в ЕС. Премьер-министр Словакии Роберт Фицо приглашен в Киев. Ранее конфискованные Виктором Орбаном $82 млн возвращены украинскому банку.