️ Futbolchilar kasaba uyushmasi FIFPRO Yevropa Ijtimoiy Huquqlar Qo‘mitasi Fransiya davlatini professional futbolchilar uchun mehnat standartlarini ta’minlamaganlikda ayblab, ishni ko‘rib chiqishga rozi bo‘lganidan keyin “tarixiy” yuridik g‘alabani nishonlamoqda.
️ Mart oyida qabul qilingan bir ovozdan qaror, futbolchilar kasaba uyushmasi birinchi marta Yevropa Ijtimoiy Xartiyasi bo‘yicha jamoaviy shikoyatni muvaffaqiyatli ilgari surganini anglatadi. Bu Fransiyaning professional futbolchilar, shu jumladan voyaga yetmaganlar uchun tegishli mehnat sharoitlarini ta’minlay olmaganligi bo‘yicha tergovga yo‘l ochadi.
️ FIFPROning ta’kidlashicha, nizoning markazida Fransiya davlatining professional futbolchilarni FIFAning musobaqa formatlari bo‘yicha bir tomonlama qarorlari sababli yuzaga kelgan gavjum va kengayib borayotgan xalqaro o‘yin taqvimi tufayli sog‘liq va xavfsizlik xatarlaridan himoya qila olmaganligi yotadi.
️ Qayta nomlangan va kengaytirilgan FIFA Klublar Jahon chempionatining ilk nashri o‘tgan yili o‘tkazilganida butun futbol jamoatchiligi tomonidan qattiq tanqid qilingan edi. Fransiya hukumati ishni rad etishga harakat qilib, mehnat qonunbuzarliklari davlat emas, balki FIFA yoki Fransiya Futbol Federatsiyasi kabi xususiy sport tashkilotlarining javobgarligi ekanligini da’vo qilgan.
️ Qo‘mita bu e’tirozni rad etib, milliy hukumatlar sanoatni xususiy subyekt boshqarishidan qat’i nazar, o‘z yurisdiktsiyalarida asosiy ishchilar huquqlarini ta’minlash uchun yuridik jihatdan javobgar bo‘lib qolishlarini tasdiqladi. FIFPRO Europe ishni qo‘llab-quvvatlab, bu qarorni sanoat uchun “signal ishi” deb atadi.
️ Tashkilot, shuningdek, shikoyat global boshqaruv organlari “dam olish davrlari va jamoaviy muzokaralar bo‘yicha milliy mehnat standartlarini tez-tez chetlab o‘tishini” ta’kidlaydi. FIFPRO Europe UNFPga keyingi jarayonlarda to‘liq yordam berishini tasdiqladi va boshqa Yevropa davlatlarini futbol hokimiyatlarini “tizimli muvaffaqiyatsizliklar” uchun javobgarlikka tortishga chaqirdi.

️ Профсоюз футболистов FIFPRO празднует «историческую» юридическую победу после того, как европейский правозащитный орган согласился расследовать, не нарушило ли французское государство трудовые стандарты для профессиональных футболистов.
️ Единогласное решение Европейского комитета по социальным правам, принятое в марте, знаменует собой первый случай, когда профсоюз футболистов успешно подал коллективную жалобу в рамках Европейской социальной хартии. Это открывает путь к расследованию того, не нарушила ли Франция трудовые стандарты для профессиональных игроков, включая несовершеннолетних.
️ FIFPRO описывает суть спора как неспособность французского государства защитить профессиональных футболистов от рисков для здоровья и безопасности, вызванных перегруженным и расширяющимся международным календарем матчей, который, по утверждению профсоюза, обусловлен односторонними решениями ФИФА относительно форматов соревнований.
️ Первый розыгрыш переименованного и расширенного Клубного чемпионата мира ФИФА подвергся особой критике со стороны футбольного сообщества, когда он состоялся в прошлом году. Французское правительство пыталось добиться прекращения дела, утверждая, что предполагаемые нарушения трудовых прав являются ответственностью частных спортивных организаций, таких как ФИФА или Французская федерация футбола, а не государства.
️ Комитет отклонил это возражение, подтвердив, что национальные правительства остаются юридически ответственными за обеспечение фундаментальных прав работников в пределах своей юрисдикции, независимо от того, управляет ли отраслью частное лицо. FIFPRO Europe, поддерживающая Национальный союз профессиональных футболистов Франции (UNFP) в этом деле, назвала решение «сигнальным делом» для отрасли.
️ Организация добавила, что жалоба подчеркивает, как глобальные руководящие органы «часто обходят национальные трудовые стандарты в отношении периодов отдыха и коллективных переговоров». FIFPRO Europe подтвердила, что окажет полную поддержку UNFP в ходе предстоящих разбирательств, и призвала другие европейские государства привлечь футбольные власти к ответственности за «системные сбои», которые, по ее словам, ставят коммерческие интересы выше безопасности игроков.