Pentagon tomonidan NLOlar haqida ilgari hech qachon e'lon qilinmagan hujjatlar to'plami chop etildi. Hujjatlar yer yuzidagi fuqarolar va Oydagi astronavtlar tomonidan kuzatilgan noma'lum uchish ob'ektlari (NUO) haqidagi ma'lumotlarni o'z ichiga oladi.
Hujjatlar, o'nlab yillarni qamrab olgan holda, juma kuni Prezident Donald Trampning buyrug'i bilan maxfiylikdan chiqarildi. Tramp bu yil boshida hujjatlarni "katta qiziqish tufayli" oshkor etishini aytgan edi.
AQShda so'nggi yillarda yerdan tashqari hayotga qiziqish ortdi. 2022 yilda Kongress 50 yil ichida birinchi marta NLOlar bo'yicha tinglovlar o'tkazdi va harbiylar bu masalada shaffoflikni va'da qildi.
161 ta fayl Mudofaa vazirligi veb-saytida joylashtirilgan bo'lib, qo'shimcha hujjatlar ham e'lon qilinishi kutilmoqda.
Hujjatlarda Apollon 11, Apollon 12 va Apollon 17 missiyalari astronavtlarining ilgari maxfiy bo'lgan transkriptlari mavjud. Mashhur astronavt Buzz Aldrin 1969 yildagi intervyusida Oyda bir nechta tushunarsiz hodisalarni kuzatganini aytdi.
Yana bir faylda 1965 yilgi Gemini 7 parvozidagi audio yozuv mavjud bo'lib, unda astronavt Frank Borman noma'lum ob'ektni kuzatganini xabar qiladi.
Hujjatlar orasida 1957 yildan 2023 yilgacha bo'lgan davrda fuqarolar tomonidan NLO kuzatuvlari haqidagi o'nlab da'volar ham bor. Shuningdek, 2022 yilda Yaqin Sharqda olingan harbiy videolar mavjud.
Kongressmen Tim Burchett hujjatlarning e'lon qilinishini "ajoyib boshlanish" deb atadi. Ammo sobiq kongressmen Marjori Teylor Grin bu e'lonni amerikaliklarning dolzarb muammolaridan chalg'itish deb hisoblaydi.

Пентагон опубликовал подборку ранее не публиковавшихся документов об НЛО, включающую описания наблюдений как гражданскими на Земле, так и астронавтами на Луне.
Документы, охватывающие десятилетия, были рассекречены и опубликованы в пятницу по указанию президента Дональда Трампа, который ранее заявил, что сделает это «из-за огромного интереса».
В последние годы в США возобновился общественный интерес к внеземной жизни. В 2022 году Конгресс провел первые за 50 лет слушания по НЛО, а военные пообещали большую прозрачность.
161 файл доступен на сайте Министерства обороны, и ожидается публикация дополнительных материалов.
В документах содержатся ранее засекреченные стенограммы астронавтов миссий «Аполлон-11», «Аполлон-12» и «Аполлон-17». Знаменитый астронавт Базз Олдрин в интервью 1969 года сообщил о наблюдении нескольких необъяснимых явлений на Луне.
В другом файле содержится аудиозапись полета «Джемини-7» 1965 года, где астронавт Фрэнк Борман сообщает о наблюдении неопознанного объекта.
Среди десятков сообщений о наблюдениях — заявления граждан с 1957 по 2023 год, а также военные видеозаписи 2022 года с Ближнего Востока.
Конгрессмен Тим Берчетт приветствовал публикацию, назвав ее «отличным началом». Однако бывшая конгрессвумен Марджори Тейлор Грин назвала это отвлечением от более насущных проблем американцев.