Germaniya 2026-yil uchun mo'ljallangan barcha tabiiy resurslarni allaqachon ishlatib bo'lgan. Global Footprint Network tomonidan hisoblanadigan Yerning ortiqcha yuklanish kuni (Earth Overshoot Day) Germaniya uchun 9-mayga to'g'ri keldi.
Agar dunyodagi har bir kishi Germaniya aholisi kabi ko'p tabiiy resurs iste'mol qilsa va karbonat angidrid chiqarsa, sayyoramizning yillik biokapasiteti yilning birinchi uchdan bir qismida tugagan bo'lar edi.
Germaniya Atrof-muhit va Tabiatni Muhofaza Qilish Federatsiyasi (BUND) ma'lumotlariga ko'ra, Germaniya haddan tashqari ko'p resurs iste'mol qilmoqda, asosan qazib olinadigan yoqilg'iga qattiq bog'liqligi tufayli. Asosiy hissa energiya talab qiladigan sanoat, qurilish sektori, avtomobil transporti va sanoat chorvachiligiga to'g'ri keladi.
BUND raisi Olaf Bandt: "Bizning hozirgi hayot va biznes yuritish uslubimiz barqaror emas. Qayta tiklanadigan energiyaga o'tish o'rniga, biz ko'mir, neft va gazga tayanishda davom etmoqdamiz", dedi.
Shu bilan birga, Myunxendagi Eisbach to'lqinida serfing qayta tiklandi. Yashillar partiyasidan mer Dominik Krause yangi shahar koalitsiyasi tuzilgandan so'ng taqiqni bekor qildi. Krause: "Eisbachda serfing qilish Myunxen hayot tarzining ajralmas qismidir; Eisbach to'lqini Myunxen shahrining diqqatga sazovor joyidir", dedi.
Faqat tajribali daryo serferlariga to'lqindan foydalanishga ruxsat beriladi va faqat soat 22:00 gacha, kuchli oqimdagi xavflarni kamaytirish uchun tez ajratiladigan bog'ichlar kabi yangi xavfsizlik qoidalari bilan. Bu joy o'tgan yil aprel oyida serferning bog'ichi tiqilib qolib, suv ostiga tortilishi natijasida halokatli baxtsiz hodisadan keyin yopilgan edi.

Германия уже использовала все природные ресурсы, которые должны были быть рассчитаны на весь 2026 год. День экологического долга (Earth Overshoot Day), рассчитываемый Global Footprint Network, пришелся на 9 мая.
Если бы каждый житель Земли потреблял столько же природных ресурсов и производил столько же углекислого газа, сколько жители Германии, годовая биоемкость планеты была бы исчерпана уже в первой трети года.
По данным Немецкой федерации охраны окружающей среды и природы (BUND), Германия потребляет слишком много ресурсов, в основном из-за сильной зависимости от ископаемого топлива. Основными источниками являются энергоемкие отрасли промышленности, строительный сектор, автомобильный транспорт и промышленное животноводство.
Председатель BUND Олаф Бандт заявил: «Наш нынешний образ жизни и ведения бизнеса неустойчив. Вместо перехода на возобновляемые источники энергии мы продолжаем полагаться на уголь, нефть и газ».
Тем временем в Мюнхене возобновился серфинг на волне Айсбах. Мэр от партии зеленых Доминик Краузе отменил запрет после формирования новой городской коалиции. Краузе заявил: «Серфинг на Айсбахе — неотъемлемая часть мюнхенского образа жизни; волна Айсбах — достопримечательность города».
Только опытным серферам разрешено использовать волну, и только до 22:00, с новыми правилами безопасности, включая быстросъемные поводки для снижения рисков в сильном течении. Место было закрыто после смертельного несчастного случая в апреле прошлого года, когда серфера затянуло под воду после того, как ее поводок застрял.