AQSh va Buyuk Britaniya rejimlari o'z fuqarolarini evakuatsiya qilish uchun samolyotlar jo'natishga va'da berdi. Kema kompaniyasi ma'lumotlariga ko'ra, kemada simptomlari bo'lgan yo'lovchilar qolmagan. Biroq, ba'zi yo'lovchilar infeksiya haqida xabar berilishidan oldin kemani tark etgan va butun dunyo bo'ylab ularni kuzatish choralari ko'rilmoqda.
JSST Bosh direktori Tedros Adanom Gebreyesus Ispaniyaga yetib kelganidan so'ng MV Hondius kapitani bilan gaplashganini ma'lum qildi. U Tenerifega missiya bilan borib, yo'lovchilar va ekipaj a'zolarining xavfsiz tushirilishini nazorat qilishini aytdi. Tedros, shuningdek, Kanar orollari va global aholi uchun xavf pastligini ta'kidladi.
Ispaniya Sog'liqni saqlash vaziri Monika Garsiya matbuot anjumanida umumiy xavf pastligini, ammo kema kelganida yo'lovchilar va ekipaj butunlay izolyatsiya qilingan hududga olib ketilishini aytdi. Bir marhumning jasadi kemada qoladi va kema keyinchalik Niderlandiyaga yo'l oladi.
Hantavirusning Andes shtammi odamdan odamga yuqishi mumkin, ammo bu juda yaqin aloqani talab qiladi. JSST bu virus COVID-19 kabi tez tarqalmasligini ta'kidladi. Biroq, uch kishi vafot etgan va bir qancha bemorlar kasalxonada davolanmoqda.

Испанские власти готовятся принять круизное судно MV Hondius, оказавшееся в центре вспышки хантавируса. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) подтвердила шесть случаев заражения хантавирусом, связанных с судном. Ожидается, что лайнер прибудет на Тенерифе (Канарские острова) в воскресенье утром.
Режимы США и Великобритании пообещали отправить самолеты для эвакуации своих граждан с MV Hondius. По данным круизной компании, на борту не осталось пассажиров с симптомами. Однако некоторые пассажиры покинули судно до того, как об инфекции стало известно, и по всему миру ведется их розыск.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что лично связался с капитаном судна и планирует посетить Тенерифе для координации эвакуации. Он подчеркнул, что риск для населения Канарских островов и мира в целом остается низким.
Министр здравоохранения Испании Моника Гарсия на пресс-конференции сообщила, что пассажиры и экипаж будут доставлены в полностью изолированную зону. Тело одного умершего останется на борту, после чего судно отправится в Нидерланды для дезинфекции.
Хантавирус (штамм Андес) может передаваться от человека к человеку, но только при тесном контакте. ВОЗ отмечает, что вирус не так заразен, как COVID-19. Тем не менее, три человека скончались, а несколько пациентов остаются в больницах.