️ AQShning Kolorado shtatidagi Denver xalqaro aeroportida favqulodda hodisa yuz berdi. Noma’lum shaxs aeroport perimetri panjarasidan oshib o‘tib, uchish-qo‘nish yo‘lagida Frontier Airlines samolyoti tomonidan urilgan va voqea joyida halok bo‘lgan.
️ Aeroport ma’lumotlariga ko‘ra, hodisa juma kuni kechqurun sodir bo‘lgan. Piyoda panjaradan oshib o‘tgan va atigi ikki daqiqa o‘tgach, uchish-qo‘nish yo‘lagini kesib o‘tayotganda samolyot bilan to‘qnashgan.
️ To‘qnashuvdan so‘ng qisqa muddatli dvigatel yong‘ini kelib chiqqan, ammo favqulodda xizmatlar uni tezda o‘chirgan. Bortdagi 231 kishidan 12 nafari engil jarohat olgan, besh kishi kasalxonaga yotqizilgan.
️ Aeroport tergovchilari piyoda kirgan panjara chizig‘ini tekshirgan va “uning buzilmaganligini” aniqlagan. Shuningdek, urilgan shaxs “aeroport xodimi emasligi” taxmin qilinmoqda.
️ “Bu voqeadan juda qayg‘udamiz va ishtirokchilarga hamdardligimizni bildiramiz”, – deydi aeroport vakillari. Mahalliy hokimiyat va Milliy transport xavfsizligi kengashi (NTSB) hodisani tergov qilmoqda.
️ Frontier Airlines reysi Los-Anjeles xalqaro aeroportiga yo‘l olgan edi. AQShda aeroport xavfsizligi yil boshida Ichki xavfsizlik departamentining uzoq muddatli yopilishi tufayli qayta e’tiborga olingan edi.
️ Aeroport uchish-qo‘nish yo‘laklarida odamlarning halok bo‘lishi kamdan-kam uchraydi. Biroq, bu voqea Orlando va Nyu-Yorkdagi LaGuardia aeroportlarida sodir bo‘lgan boshqa halokatli hodisalardan keyin yuz berdi. Denver aeroporti kuniga 225 ming yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatadi.

️ В американском штате Колорадо в международном аэропорту Денвера произошел необычный инцидент: неизвестный перепрыгнул периметральный забор и был сбит самолетом авиакомпании Frontier Airlines, в результате чего погиб на месте.
️ По данным аэропорта, инцидент произошел поздно вечером в пятницу. Пешеход перелез через забор и всего через две минуты был сбит при пересечении взлетно-посадочной полосы.
️ После столкновения возник кратковременный пожар двигателя, который был потушен аварийными службами. Из 231 человека на борту 12 получили легкие травмы, пятеро были госпитализированы.
️ Следователи осмотрели линию забора, через которую проник погибший, и «обнаружили, что она не повреждена». Отмечается, что погибший «не является сотрудником аэропорта».
️ «Мы крайне опечалены этим инцидентом и выражаем соболезнования всем причастным», – заявили в аэропорту. Местные власти и Национальный совет по безопасности на транспорте (NTSB) проводят расследование.
️ Рейс Frontier Airlines следовал в международный аэропорт Лос-Анджелеса. Безопасность в аэропортах США вновь оказалась под пристальным вниманием после продолжительного закрытия Министерства внутренней безопасности в начале года.
️ Хотя случаи гибели людей на взлетно-посадочных полосах редки, этот инцидент произошел через день после гибели сотрудника Delta в Орландо и через несколько месяцев после крушения самолета Air Canada Express в Нью-Йорке. Аэропорт Денвера ежедневно обслуживает около 225 000 пассажиров.