Isroil Tashqi ishlar vazirligi xalqaro suvlarda G‘azoga yo‘l olgan flotiliyadan o‘g‘irlab ketilgan ikki xorijiy faolni deportatsiya qilganini ma’lum qildi.
Ispaniya fuqarosi, falastinlik Saif Abu Keshek va braziliyalik Tiago Avila 30 aprel kuni Gretsiyaning Krit oroli qirg‘oqlari yaqinida Isroil harbiy-dengiz kuchlari tomonidan ushlangan flotiliyadagi o‘nlab faollar orasida edi.
Juftlik Isroil kuchlari tomonidan qo‘lga olinib, so‘roq uchun Isroilga olib ketilgan, boshqalar esa Kritga olib borilib, qo‘yib yuborilgan.
Isroil Tashqi ishlar vazirligi X’dagi postida: “Saif Abu Keshek va Tiago Avila, provokatsion flotiliyadan, tergovdan so‘ng bugun Isroildan deportatsiya qilindi”, deb yozdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan videoda Abu Keshek Afinaga yetib kelganini aytib, yuridik jamoasiga minnatdorchilik bildirdi.
Isroil tashqi ishlar vazirligi Abu Keshekni “terrorchi” tashkilotga aloqadorlikda, Avilani esa noqonuniy faoliyatda gumon qilgan. Ikkalasi ham ayblovlarni rad etib, ular G‘azo aholisi uchun gumanitar missiyada ekanliklarini va xalqaro suvlarda hibsga olinishi noqonuniy ekanligini aytdi.
Ispaniya, Braziliya va Birlashgan Millatlar Tashkiloti erkaklarning zudlik bilan ozod etilishini talab qildi.
Chorshanba kuni Isroil sudi juftlikning hibsda saqlanishiga qarshi apellyatsiyani rad etdi va ularni himoya qilgan huquq guruhi bu qarorni “noqonuniy” deb atadi.
Global Sumud Flotiliyasi Fransiya, Ispaniya va Italiyadan G‘azoga yetkazib berish uchun yo‘lga chiqqan edi. O‘tgan yilgi birinchi sayohat ham Isroil kuchlari tomonidan to‘xtatilgan edi.

Министерство иностранных дел Израиля сообщило, что депортировало двух иностранных активистов, которые были похищены с флотилии, направлявшейся в Газу, в международных водах.
Саиф Абу Кешек, гражданин Испании палестинского происхождения, и бразилец Тиаго Авила были среди десятков активистов, плывших на флотилии, когда она была перехвачена израильскими ВМС у побережья греческого острова Крит 30 апреля.
Пара была захвачена израильскими силами и доставлена в Израиль для допроса, в то время как другие были доставлены на Крит и отпущены.
«Саиф Абу Кешек и Тиаго Авила из провокационной флотилии были депортированы сегодня из Израиля» после расследования, — написал израильский МИД в X.
В видео, опубликованном в соцсетях, Абу Кешек сообщил, что прибыл в Афины, и поблагодарил свою юридическую команду.
Израильский МИД подозревал Абу Кешека в связях с «террористической» организацией, а Авилу — в незаконной деятельности. Оба отрицали обвинения, заявляя, что находились на гуманитарной миссии для гражданского населения Газы, и их арест в международных водах был незаконным.
Испания, Бразилия и ООН потребовали немедленного освобождения мужчин.
В среду израильский суд отклонил апелляцию против содержания пары под стражей, а правозащитная группа, представляющая их, назвала решение «незаконным».
Флотилия Global Sumud отправилась из Франции, Испании и Италии с целью прорвать блокаду Газы и доставить гуманитарную помощь на палестинскую территорию. Первый рейс флотилии в прошлом году также был перехвачен израильскими силами.