Muvaqqat Suriya prezidenti Ahmad ash-Sharaa bir qator hukumat o‘zgarishlarini e’lon qildi, jumladan, akasini prezident devoni rahbari lavozimidan almashtirdi. Bu haqda davlat axborot agentligi SANA xabar berdi.
Ash-Sharaa sobiq Homs gubernatori Abdul Rahmon Badriddin al-Aamani prezidentlik kotibi etib tayinladi. Bu lavozim ilgari ash-Sharaaning akasi Mahir tomonidan egallangan bo‘lib, bu tayinlov nepotizmda ayblangan edi.
Shanba kungi o‘zgartirishlar prezident Bashar al-Assad hokimiyatdan chetlatilganidan keyingi birinchi qayta tashkil etish bo‘lib, Suriya konstitutsiyaviy deklaratsiyasida belgilangan besh yillik o‘tish davrining taxminan bir yarim yilida amalga oshirildi.
Xabarga ko‘ra, prezident farmonlari Xolid Zaarurni axborot vaziri etib tayinladi, Hamza Mustafo esa Tashqi ishlar vazirligiga o‘tkazildi. Bassel Suvaydon, Assad davri elitasi bilan bog‘liq tadbirkorlar bilan kelishuvlarga erishish uchun tuzilgan qo‘mita rahbari, qishloq xo‘jaligi vaziri etib tayinlandi.
Ash-Sharaa shuningdek, Homs, Quneitra va Deir az-Zor viloyatlariga gubernatorlarni almashtirdi. Deir az-Zor Suriyaning aksariyat neft konlari joylashgan sharqiy viloyatdir.
O‘zgarishlar uchun rasmiy sabab berilmagan, biroq Al Jazira muxbiri Rasul Sardar Otas avvalroq ash-Sharaa mart oyida yangi hukumatni e’lon qilganidan so‘ng, uning amaldorlar tanlovi tanqid qilinganini xabar qilgan edi.
So‘nggi oylarda iqtisodiy vaziyatning yomonlashishi va tanqidchilar tomonidan yomon boshqaruv deb ta’riflangan sabablarga ko‘ra norozilik namoyishlari va ijtimoiy tarmoq kampaniyalari paydo bo‘ldi, bu ash-Sharaaning kabinetni qayta tashkil etishining yana bir sababi bo‘lishi mumkin.
Hukumat o‘zgarishlaridan tashqari, ash-Sharaa hukumati o‘tgan oydan beri Assad davri amaldorlari ustidan sud jarayonlarini boshladi. Bu 14 yillik fuqarolar urushida taxminan yarim million kishi halok bo‘lgan Suriyada va’da qilingan o‘tish davri adolati jarayonining kechiktirilishi tanqid qilinganidan keyin amalga oshirildi.
26 aprel kuni Damashqda janubiy Suriyaning Deraa viloyatidagi sobiq siyosiy xavfsizlik rahbori Atif Najib ustidan sud jarayoni boshlandi. U 2011 yilgi qo‘zg‘olon paytida namoyishchilarga nisbatan zo‘ravonlik bilan bostirishni nazorat qilganlikda ayblanmoqda va “Suriya xalqiga qarshi jinoyatlar”da ayblanmoqda.
Najib, al-Assadning amakivachchasi, sudning tayyorgarlik sessiyasida yagona sudlanuvchi bo‘ldi. Sud bu oy davom etishi kutilmoqda. Sirtdan ayblanuvchilar orasida al-Assad va uning ukasi Mahir, shuningdek, boshqa yuqori martabali xavfsizlik amaldorlari bor. Ular o‘ldirish, qiynoqlar, tovlamachilik va giyohvand moddalar savdosida ayblanmoqda.

Временный президент Сирии Ахмед аш-Шараа объявил о серии кадровых изменений в правительстве, включая замену своего брата на посту главы президентской администрации. Об этом сообщает государственное информационное агентство SANA.
Аш-Шараа назначил бывшего губернатора Хомса Абдула Рахмана Бадреддина аль-Аама генеральным секретарем президентской администрации. Ранее эту должность занимал брат аш-Шараа Махер, назначение которого вызвало обвинения в кумовстве.
Субботние перестановки стали первыми после свержения президента Башара Асада и произошли примерно через полтора года после начала пятилетнего переходного периода, установленного конституционной декларацией Сирии.
Согласно сообщению, президентскими указами Халед Заарур был назначен министром информации, Хамза Мустафа переведен в Министерство иностранных дел, а Басель Сувейдан, возглавляющий комитет по урегулированию с бизнесменами, связанными с элитой времен Асада, стал министром сельского хозяйства.
Аш-Шараа также заменил губернаторов в провинциях Хомс, Кунейтра и Дейр-эз-Зор, восточной провинции, где находятся большинство нефтяных месторождений Сирии.
Официальной причины изменений не сообщается, но корреспондент Al Jazeera Ресул Сардар Атас ранее сообщал, что после объявления аш-Шараа нового правительства в марте его выбор чиновников подвергся критике.
В последние месяцы из-за ухудшения экономической ситуации и того, что критики назвали плохим управлением, возникли протесты и кампании в социальных сетях, что может быть еще одной причиной перестановок.
Помимо перестановок, правительство аш-Шараа с прошлого месяца начало судебные процессы над чиновниками времен Асада после критики за задержку обещанного процесса переходного правосудия после 14-летней гражданской войны, в которой погибло около полумиллиона человек.
26 апреля в Дамаске открылся судебный процесс над Атефом Наджибом, бывшим главой политической безопасности в южной провинции Дераа. Его обвиняют в жестоком подавлении протестов во время восстания 2011 года, которое положило начало гражданской войне, и в «преступлениях против сирийского народа».
Наджиб, двоюродный брат Асада, был единственным подсудимым на подготовительном заседании суда, которое продолжится в этом месяце. Заочно обвиняются Асад и его брат Махер, а также другие высокопоставленные чиновники безопасности. Их обвиняют в убийствах, пытках, вымогательстве и торговле наркотиками.