Fransiya Saheldan chiqib ketganidan so'ng, Afrika qit'asida o'zining geostrategik ta'sirini kengaytirishga intilmoqda. 11-12 may kunlari Keniyada bo'lib o'tadigan birinchi Afrika sammiti yangi boshlanishni anglatishi kerak.
Fransiya va Keniya tashqi ishlar vazirlari Nayrobidagi universitetda "Africa Forward Summit: Afrika-Fransiya hamkorlik innovatsiyalar va o'sish uchun" sammitini ochganda, asosiy e'tibor umumiy til topishga qaratilgan.
Ikki kunlik sammit Fransiyaning an'anaviy hamkorlari bo'lmagan ingliz tilida so'zlashuvchi Afrika davlatida o'tkazilayotgan birinchi tadbir hisoblanadi. Tahlilchilarning fikricha, prezident Emmanuel Makron G'arbiy Afrikadagi oldingi siyosatdan voz kechishni xohlaydi.
Konrad Adenauer jamg'armasining Sahel mintaqaviy dasturi rahbari Ulf Lessingning ta'kidlashicha, Fransiya frankofon Afrika davlatlarida, ayniqsa Sahelda, o'z obro'si va ta'sirini yo'qotgan. Endi u boshqa ingliz tilida so'zlashuvchi davlatlar - Janubiy Afrika, Keniya, Nigeriyaga kengayishga harakat qilmoqda.
Makron va Keniya prezidenti Uilyam Ruto sammitning hamraislari sifatida yangi hamkorlikni namoyish etadilar. Asosiy e'tibor xavfsizlikni kuchaytirish, iqtisodiy investitsiyalar va yashil energiyaga qaratilgan. Taxminan 30 davlat va hukumat rahbarlari hamda xalqaro mehmonlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, Fransiya G'arbiy Afrikadagi ta'sirini yo'qotishni ingliz tilida so'zlashuvchi davlatlarda ta'sir kuchaytirish orqali qoplashga urinmoqda. Biroq, mintaqadagi mavjud biznes hamkorlar bilan raqobat kuchli bo'lishi mumkin, chunki Fransiya Xitoy, Hindiston, BAA, Qatar va Saudiya Arabistonining muqobil moliyaviy takliflariga qarshi kurashishi kerak.

После вывода войск из Сахеля Франция стремится расширить свое геостратегическое влияние в Африке путем поиска союзников. Первый саммит по Африке, который пройдет 11–12 мая в Кении, призван ознаменовать новое начало.
Когда министры иностранных дел Франции и Кении откроют «Саммит Africa Forward: партнерство Африки и Франции в области инноваций и роста» в Университете Найроби 11 мая, основное внимание будет уделено поиску точек соприкосновения.
Двухдневная встреча в Кении — первый саммит такого рода, который Франция проводит в англоязычной африканской стране, не входящей в число ее традиционных партнеров. По мнению аналитиков, президент Эммануэль Макрон хочет подать сигнал и начать отход от прежней политики Франции в Западной Африке.
Ульф Лессинг, глава региональной программы Сахеля фонда Конрада Аденауэра в Мали, заявил DW, что Франция потеряла значительный престиж и влияние во франкоязычных африканских странах, особенно в Сахеле. Теперь она предпринимает активные усилия для расширения в другие англоязычные страны — Южную Африку, Кению, Нигерию, чтобы перепозиционировать себя и представить как якобы самого важного партнера Африки.
Макрон и президент Кении Уильям Руто представят свое новое партнерство в качестве сопредседателей саммита. Основное внимание будет уделено усилению безопасности, экономическим инвестициям и зеленой энергетике. Ожидается участие около 30 глав государств и правительств, а также международных гостей.
По мнению аналитиков, Франция пытается компенсировать потерю влияния во франкоязычной Африке, наращивая его в англоязычных странах. Однако конкуренция с существующими деловыми партнерами в регионе, вероятно, будет жесткой, поскольку Франции придется конкурировать с альтернативными финансовыми предложениями Китая, Индии, ОАЭ, Катара и Саудовской Аравии.