Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi fuqarolarni Eron urushi tufayli yuzaga kelgan global iqtisodiy tanglikka qarshi turish uchun iste'mol odatlarini o'zgartirishga chaqirdi. U 11-may kuni Telangana shtatining Haydarobod shahrida o'tkazilgan yig'ilishda yoqilg'i, o'simlik yog'i sarfini kamaytirish va xorijiy valyuta zaxiralarini tejash choralarini taklif qildi.
Modi fuqarolarni jamoat transporti va elektr avtomobillardan foydalanishga, shuningdek, COVID-19 pandemiyasi davrida keng qo'llanilgan uydan ishlash tartibiga qaytishga undadi. U buni "milliy manfaat" va "davr talabi" deb atadi.
Bosh vazir, shuningdek, keraksiz xorijiy sayohatlarni, jumladan, to'y maqsadidagi safarlarni kechiktirishni va kamida bir yil davomida oltin sotib olishni cheklashni tavsiya qildi. Bu choralar xorijiy valyuta yukini kamaytirishga qaratilgan.
Modi "Vatanparvarlik faqat chegarada jon fido qilish emas, balki kundalik hayotda mas'uliyat bilan yashash va milliy burchlarni bajarishdir" dedi.
Hindiston dunyodagi uchinchi yirik neft importchisi va iste'molchisi bo'lib, ta'minot uzilishlariga qaramay, chakana benzin va dizel narxlarini oshirmagan kam sonli davlatlardan biridir. Biroq, suyultirilgan gaz narxi oshirilgan.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди призвал граждан изменить потребительские привычки, чтобы помочь стране противостоять глобальным экономическим потрясениям, вызванным иранской войной. Выступая 11 мая на митинге в Хайдарабаде, он предложил меры по сокращению потребления топлива и растительного масла, а также экономии валютных резервов.
Моди призвал использовать общественный транспорт и электромобили, а также вернуться к практике удаленной работы, которая широко применялась во время пандемии COVID-19. Он назвал это "национальным интересом" и "требованием времени".
Премьер также рекомендовал отложить ненужные зарубежные поездки, включая свадебные туры, и ограничить покупку золота как минимум на год, чтобы снизить нагрузку на валютные резервы.
"Патриотизм — это не только готовность пожертвовать жизнью на границе. В эти времена это ответственная жизнь и выполнение долга перед нацией в повседневной жизни", — заявил Моди.
Индия, третий по величине импортер и потребитель нефти в мире, является одной из немногих стран, не повысивших розничные цены на бензин и дизель, несмотря на перебои с поставками. Однако цены на сжиженный газ были увеличены.