Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi mamlakatni Eron urushi sababli yuzaga kelgan global iqtisodiy zarbalardan himoya qilish maqsadida fuqarolarni iste’mol odatlarini o‘zgartirishga chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, oltin sotib olishni kamaytirish, xorijiy sayohatlarni cheklash va yoqilg‘i sarfini qisqartirish milliy manfaatlarga xizmat qiladi.
Biroq, Hindiston zargarlik sanoati vakillari bu chaqiriqni og‘ir qabul qilmoqda. All India Gem and Jewellery Domestic Council raisi Rajesh Rokdening aytishicha, oltin zargarlik buyumlariga bo‘lgan talabning kamayishi 10 milliondan ortiq ish o‘rniga xavf solishi mumkin. Uning ta’kidlashicha, zargarlik sanoati Hindiston yalpi ichki mahsulotining 7 foizini tashkil etadi.
Muxolifat partiyalari Modining chaqirig‘ini siyosiy muvaffaqiyatsizlik deb baholamoqda. Kongress partiyasi rahbari Rahul Gandi bu chaqiriqni “muvaffaqiyatsizlik isboti” deb atadi va hukumatni o‘z mas’uliyatini xalqqa yuklashda aybladi. Boshqa muxolifat yetakchilari ham Modining takliflarini tanqid qilib, hukumat iqtisodiy inqirozni oldini ololmaganini ta’kidladi.
Modi o‘z nutqida fuqarolarni jamoat transportidan foydalanishga, uydan ishlash amaliyotini qayta tiklashga va keraksiz xorijiy sayohatlardan voz kechishga chaqirdi. Shuningdek, u oltin sotib olishni kamida bir yilga to‘xtatishni tavsiya etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu choralar valyuta zaxiralarini tejashga yordam beradi.
Hindiston neftning uchinchi yirik importchisi va iste’molchisi bo‘lib, hukumat hozircha ichki bozorda benzin va dizel narxlarini oshirmagan. Biroq, suyultirilgan gaz narxi ko‘tarilgan. Mutaxassislar bu choralar uzoq muddatli iqtisodiy barqarorlikni ta’minlash uchun yetarli emasligini ta’kidlamoqda.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди обратился к гражданам с призывом изменить потребительские привычки, чтобы смягчить последствия глобального экономического кризиса, вызванного войной в Иране. Он предложил сократить покупку золота, ограничить зарубежные поездки и уменьшить потребление топлива.
Однако представители ювелирной промышленности выразили обеспокоенность. Председатель Всеиндийского совета по драгоценным камням и ювелирным изделиям Раджеш Рокде заявил, что сокращение спроса на золотые украшения может поставить под угрозу более 10 миллионов рабочих мест. Он отметил, что ювелирная отрасль составляет около 7% ВВП Индии.
Оппозиционные партии раскритиковали призыв Моди, назвав его признаком провала политики правительства. Лидер оппозиции Рахул Ганди заявил, что такие призывы — «доказательство несостоятельности» властей. Другие оппозиционеры также усомнились в эффективности предлагаемых мер.
В своей речи Моди призвал граждан пользоваться общественным транспортом, возобновить практику удаленной работы и отказаться от ненужных зарубежных поездок. Он также рекомендовал воздержаться от покупки золота в течение как минимум года, чтобы сэкономить валютные резервы.
Индия является третьим по величине импортером и потребителем нефти в мире. Правительство пока не повысило розничные цены на бензин и дизельное топливо, но стоимость сжиженного газа уже выросла. Эксперты сомневаются, что предложенные меры будут достаточными для долгосрочной стабилизации экономики.