Filippin senatori Ronald Dela Rosa Xalqaro Jinoyat Sudi (ICC) tomonidan mamlakatdagi giyohvandlik urushi bilan bog‘liq hibsga olish orderi e’lon qilinganidan so‘ng parlament binosiga panoh topdi.
Dela Rosa 10-mart kuni politsiya uni ushlab olishga urinayotgan bir paytda Senat binosiga qochib kirgani mahalliy OAV tomonidan suratga olingan. Order noyabr oyidan beri maxfiy saqlangan edi.
Order sobiq prezident Rodrigo Duterte’ning giyohvandlikka qarshi shafqatsiz urushida sobiq politsiya boshlig‘i sifatidagi roli tufayli chiqarilgan. Prokurorlar bu urush 2016-2022 yillarda o‘n minglab odamlarning o‘limiga sabab bo‘lganini da’vo qilmoqda.
ICC 10-mart kuni kechqurun order 6-noyabrda maxfiy ravishda chiqarilganini tasdiqladi. Dela Rosa “bilvosita hamkor” sifatida “qotillik shaklidagi insoniyatga qarshi jinoyat”da ayblanmoqda.
Sobiq politsiya boshlig‘i 2016-yil iyulidan 2018-yil apreligacha sodir etilgan o‘ldirishlar uchun javobgar deb topilgan. Duterte esa prezidentlik davrida shubhali narkotik sotuvchilari va foydalanuvchilarini o‘ldirish uchun o‘lim guruhlarini yaratish, moliyalashtirish va qurollantirishda ayblanmoqda.
Sobiq davlat rahbari 2025-yil mart oyida hibsga olinib, Gaagaga olib ketilgan edi. Insoniyatga qarshi jinoyatlar bo‘yicha ayblovlar shu yilning aprel oyida tasdiqlangan.
ICC ish bo‘yicha sakkizta hamkorni nomlagan, jumladan Dela Rosa giyohvandlik urushi avjida Filippin milliy politsiyasini boshqargan va inson huquqlari guruhlari fikricha o‘n minglab odamlarning o‘limiga olib kelgan operatsiyalarni nazorat qilgan.
Noyabr oyida order kutilayotgani haqidagi mish-mishlar Dela Rosaning jamoat hayotidan g‘oyib bo‘lishiga sabab bo‘lgan edi. Biroq u 10-mart kuni Duterte ittifoqchisi Alan Peter Cayetano tomonidan Senat rahbariyatidagi to‘ntarishda hal qiluvchi ovoz berish uchun qaytib paydo bo‘ldi.
Parlamentga kelganida uni Milliy Tergov Byurosi agentlari kutib turganini ko‘rgan Dela Rosa mahalliy OAV videosida palata koridorlari bo‘ylab qochib ketayotgani aks etgan. Cayetano Senatni “blokadaga” olib, faqat Filippin sudi tomonidan chiqarilgan hibsga olish orderini hurmat qilishini aytdi.
Kechqurun Dela Rosa Facebook’da jonli efirga chiqib, yordam so‘radi: “Ular meni Gaagaga olib ketmoqchi. Men Filippin milliy politsiyasi boshlig‘i bo‘lib ishlash uchun keldim, endi menga shunday qilishadimi?”

Филиппинский сенатор Рональд Дела Роса укрылся в здании парламента после того, как Международный уголовный суд (МУС) обнародовал ордер на его арест в связи с его ролью в смертоносной войне с наркотиками на Филиппинах.
Дела Роса был заснят местными СМИ в понедельник, когда он убегал в здание Сената, в то время как полиция пыталась его задержать. Ордер, который хранился в секрете с ноября, был вызван ролью бывшего начальника полиции в жестокой войне с наркотиками экс-президента Родриго Дутерте, которая, по утверждению прокуроров, унесла десятки тысяч жизней в период его правления с 2016 по 2022 год.
МУС подтвердил в понедельник вечером, что ордер был выдан конфиденциально 6 ноября. Он обвиняет Дела Росу как «косвенного соучастника» в «преступлении против человечности в виде убийства».
Бывший начальник полиции обвиняется в ответственности за убийства, совершенные в период с июля 2016 года по апрель 2018 года. Дутерте обвиняется в создании, финансировании и вооружении эскадронов смерти для убийства предполагаемых торговцев и потребителей наркотиков во время своего президентства.
Бывший глава государства был арестован и доставлен в Гаагу МУС в марте 2025 года. Обвинения в преступлениях против человечности были подтверждены в апреле этого года.
МУС назвал восемь соучастников по делу, включая Дела Росу, который руководил филиппинской национальной полицией в разгар войны с наркотиками и курировал операции, которые, по мнению правозащитных групп, унесли десятки тысяч жизней.
Слухи о предстоящем ордере в ноябре заставили Дела Росу исчезнуть из общественной жизни. Однако он вновь появился в понедельник, чтобы отдать решающий голос при смене руководства Сената союзником Дутерте Аланом Питером Каетано.
Однако по прибытии в парламент его ждали агенты Национального бюро расследований, и видео местных СМИ показало, как он убегает по коридорам палаты. Каетано немедленно ввел «локдаун» в Сенате и заявил журналистам, что будет соблюдать только ордер на арест, выданный филиппинским судом.
Позже в понедельник Дела Роса вышел в прямой эфир в Facebook, чтобы обратиться за поддержкой. «Они хотят отправить меня в Гаагу, — сказал он. — Я стал начальником филиппинской национальной полиции, чтобы работать, и вот что они со мной сделают?»