Isroil qonunchilari 2023-yil 7-oktabrdagi hujumlarda ishtirok etganlikda gumon qilinayotgan falastinliklarga nisbatan o‘lim jazosini qo‘llash huquqiga ega maxsus tribunal tashkil etish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ma’qulladi.
Qonun loyihasi 120 o‘rinli Knessetda 93 ovoz bilan qabul qilindi, 27 nafar deputat ovoz berishda qatnashmadi yoki betaraf qoldi.
Isroil va Falastin huquq himoyasi tashkilotlari ogohlantirishicha, qonun o‘lim jazosini qo‘llashni osonlashtiradi va adolatli sudlov kafolatlarini bekor qiladi.
Adalah yuridik markazi advokati Muna Haddodning so‘zlariga ko‘ra, qonun ataylab huquqiy himoyani pasaytiradi va ommaviy ayblovlarni ta’minlaydi.
Qonun sud jarayonlarini translyatsiya qilishni talab qiladi, bu esa Haddodning fikricha, “ayblanuvchilar huquqlariga putur yetkazuvchi namoyish sudlariga” aylantiradi.
Isroil 7-oktabr hujumlaridan keyin 200-300 nafar falastinlikni ayblovsiz ushlab turibdi. Hujumda 1139 kishi halok bo‘lgan, 240 kishi garovga olingan.
Isroilning G‘azodagi urushi 72628 falastinlikning o‘limiga sabab bo‘ldi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ekspertlari bu urushni genotsid deb baholamoqda.
Huquq himoyasi tashkilotlari “7-oktabr qurbonlari uchun adolat muhim, ammo bu adolat tamoyillariga rioya qilgan holda amalga oshirilishi kerak” deb ta’kidlaydi.
Hamas matbuot kotibi Hazem Qosim qonunni “Isroilning G‘azodagi harbiy jinoyatlarini yashirish” deb atadi.

Израильские законодатели одобрили законопроект о создании специального трибунала, уполномоченного выносить смертные приговоры палестинцам, обвиняемым в причастности к атакам ХАМАС 7 октября 2023 года.
Законопроект был принят 93 голосами в 120-местном Кнессете, 27 депутатов отсутствовали или воздержались.
Израильские и палестинские правозащитные группы предупреждают, что закон облегчит применение смертной казни и отменит процедуры, гарантирующие справедливое судебное разбирательство.
Адвокат Мона Хаддад из юридического центра Adalah заявила, что закон намеренно снижает правовые гарантии для массового осуждения палестинцев.
Закон требует трансляции ключевых моментов судебных процессов, что, по словам Хаддад, превращает их в «показательные процессы».
Израиль удерживает 200-300 палестинцев без предъявления обвинений после атак 7 октября, в которых погибли 1139 человек, а 240 были взяты в заложники.
Война Израиля в Газе унесла жизни 72 628 палестинцев. Эксперты ООН называют её возможным геноцидом.
Правозащитные организации заявили, что «правосудие для жертв 7 октября законно, но должно осуществляться с соблюдением принципов справедливости».
Представитель ХАМАС Хазем Касем назвал закон «прикрытием военных преступлений Израиля в Газе».
Международный уголовный суд выдал ордера на арест премьер-министра Нетаньяху и бывшего министра обороны Галланта.