Yangi qoidalar so'nggi bir necha yil ichida blokda vaqti-vaqti bilan kuzatilgan dori taqchilligiga qarshi kurashishga qaratilgan. Dorixonalarda og'riq qoldiruvchi vositalar, antibiotiklar va bolalar uchun isitma tushiruvchi dori kabi ba'zi dori vositalari kamayib qolgan edi.
Kipr sog'liqni saqlash vaziri Neophytos Charalambides: "Bugungi kelishuv bilan biz zaif tomonlarimizni kamaytirish, ta'minot zanjirlarini diversifikatsiya qilish va Yevropaning muhim dori vositalari va ularning tarkibiy qismlarini uyga yaqin joyda ishlab chiqarish qobiliyatini kuchaytirish uchun amaliy choralar ko'rmoqdamiz", dedi.
Charalambidesning so'zlariga ko'ra, odamlar endi dorixonadan yoki kasalxonadan muhim dori vositalarini olishlari mumkinmi degan tashvishga ega bo'lmasligi kerak.
Kelishilgan qoidalar, boshqa narsalar qatorida, bunday dori vositalarini ishlab chiqarishni qo'llab-quvvatlash uchun davlat mablag'laridan foydalanishni osonlashtirishni maqsad qilgan.
Yangi qoidalar, hali Yevropa Ittifoqi a'zo davlatlari va Yevropa Parlamenti tomonidan tasdiqlanishi kerak, davlat xaridlari holatlarida Yevropada ishlab chiqarilgan dori vositalariga ustunlik berishni nazarda tutadi.
Strategik loyihalar tezroq tasdiqlanadi va moliyalashtirishga tezroq kirishadi. Qoidalar, shuningdek, bir nechta mamlakatlarga, ayniqsa, kam uchraydigan kasalliklarni davolash uchun ishlatiladigan muhim dori vositalarini birgalikda sotib olishga ruxsat beradi.
Yevropa Komissiyasi muhim dori vositalarining vaqti-vaqti bilan taqchilligi sabablari sifatida faol moddalar ta'minotidagi to'siqlar va ba'zi dori vositalari ishlab chiqarishning juda oz sonli mamlakatlarda to'planganligini keltirgan.
Yevropa Ittifoqi sog'liqni saqlash vazirlari o'tgan yili Yevropada ishlatiladigan dori vositalarining 80% dan 90% gacha qismi Osiyodan, asosan Xitoydan kelishini aytgan edi.

Переговорщики Европейского союза во вторник достигли соглашения по правилам, направленным на укрепление цепочек поставок основных лекарственных средств и снижение зависимости от производителей за пределами блока.
Новые правила призваны бороться с дефицитом лекарств, который время от времени наблюдался в блоке в последние несколько лет, когда в аптеках не хватало некоторых лекарств, включая обезболивающие, антибиотики и жаропонижающие для детей.
Министр здравоохранения Кипра Неофитос Хараламбидес, чья страна в настоящее время председательствует в Совете ЕС, заявил: «С сегодняшним соглашением мы предпринимаем практические шаги для снижения нашей уязвимости, диверсификации цепочек поставок и укрепления способности Европы производить критически важные лекарства и их ингредиенты ближе к дому».
Хараламбидес сказал, что люди больше не должны беспокоиться о том, смогут ли они получить необходимые лекарства в аптеке или больнице.
Согласованные правила, среди прочего, направлены на упрощение использования государственного финансирования для поддержки производства таких лекарств.
Новые правила, которые еще должны быть одобрены государствами-членами ЕС и Европейским парламентом, предусматривают приоритет лекарствам, произведенным в Европе, в случае государственных закупок.
Так называемые стратегические проекты также получат более быстрое одобрение и более быстрый доступ к финансированию. Правила также позволят нескольким странам объединяться для закупки важных лекарств, особенно используемых для лечения редких заболеваний.
Европейская комиссия, предложившая внести поправки в правила в 2025 году, назвала несколько причин, по которым жизненно важные лекарства временно заканчивались в блоке: узкие места в поставках активных ингредиентов и концентрация производства некоторых лекарств в очень небольшом количестве стран.
Министры здравоохранения ЕС заявили в прошлом году, что от 80% до 90% лекарств, используемых в Европе, поступают из Азии, прежде всего из Китая.