Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) rahbari Tedros Adanom Gebreyesus seshanba kuni hantavirus epidemiyasini jilovlash hali tugamaganligini ma'lum qildi. U Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches bilan birgalikda o'tkazgan matbuot anjumanida, keng ko'lamli epidemiyaning boshlanishi haqida hech qanday belgi yo'qligini, ammo vaziyat o'zgarishi mumkinligini ta'kidladi.
MV Hondius kruiz kemasidagi barcha yo'lovchilar Kanar orollaridagi Tenerifega evakuatsiya qilindi. Kema Argentinadan 2026 yil 1 aprelda jo'nab ketgan va 10 kundan keyin bir yo'lovchi hantavirusdan vafot etgan. Keyin uning rafiqasi Janubiy Afrikaning Yoxannesburg shahridagi kasalxonada, uchinchi yo'lovchi esa nemis ayol halok bo'lgan.
Hozirgacha 11 ta hantavirus holati tasdiqlangan. Bemorlar Ispaniya, Fransiya, Niderlandiya, Shveytsariya, Buyuk Britaniya va AQShda joylashgan. Bir necha davlatlar JSSTning karantin protokollari va kontaktlarni kuzatish bo'yicha ko'rsatmalariga rioya qilishni tasdiqlagan.
Niderlandiyadagi kasalxonada 12 nafar xodim tegishli ko'rsatmalarga rioya qilmagani uchun 6 haftalik karantinga olinishi kerak. JSST hantavirusning COVID-19 dan farqli ekanligini ta'kidlagan. Hantavirusning inkubatsiya davri 4 kundan 42 kungacha bo'lib, isitma, mushak og'rig'i va qorin muammolariga olib kelishi mumkin.

Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус во вторник заявил, что борьба с недавней вспышкой хантавируса еще не завершена. На совместной пресс-конференции с премьер-министром Испании Педро Санчесом он отметил, что нет признаков начала более крупной вспышки, но ситуация может измениться из-за длительного инкубационного периода вируса.
Все пассажиры круизного лайнера MV Hondius были эвакуированы с Канарских островов Испании. Судно покинуло Аргентину 1 апреля 2026 года, и через 10 дней один пассажир умер от хантавируса, его жена скончалась позже в больнице Йоханнесбурга, а третья пассажирка, гражданка Германии, также погибла.
На сегодняшний день подтверждено 11 случаев хантавируса. Пациенты находятся в Испании, Франции, Нидерландах, Швейцарии, Великобритании и США. Несколько стран подтвердили соблюдение рекомендаций ВОЗ по карантину и отслеживанию контактов.
В больнице Нидерландов 12 сотрудников, не соблюдавших правила, должны будут пройти 6-недельный карантин. ВОЗ подчеркнула, что хантавирус не похож на COVID-19. Инкубационный период хантавируса составляет от 4 до 42 дней, вызывая лихорадку, мышечные боли и проблемы с животом.