Germaniyaning Bremen shahridagi mintaqaviy sudi Milka shokoladining "Alpenmilch" batonchasi ishlab chiqaruvchisi Mondelēz kompaniyasini iste'molchilarni aldash va raqobat qonunchiligini buzishda aybdor deb topdi. Sud qaroriga ko'ra, kompaniya shokolad vaznini 100 grammdan 90 grammga tushirgan, ammo o'ramni o'zgartirmagan.
Ish Gamburg iste'molchilarni himoya qilish idorasi (VZHH) tomonidan qo'zg'atilgan bo'lib, ular Mondelēzni shokolad vaznini kamaytirish orqali iste'molchilarni chalg'itishda ayblagan. Sudya, o'ramning tashqi ko'rinishi iste'molchilarda mahsulotning avvalgi vazni haqida noto'g'ri tasavvur uyg'otishini ta'kidladi.
Mondelēz kompaniyasi sud qarorini jiddiy qabul qilishini va uni batafsil o'rganishini bildirdi. Kompaniya avvalroq iste'molchilarni vazn o'zgarishi haqida o'z veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlari orqali xabardor qilganini, shuningdek, xomashyo narxlarining oshishi sababli bunday qadamga qo'l urganini aytgan edi.
Sud qaroriga ko'ra, o'ramning o'zgarishsiz qolishi o'z-o'zidan muammo emas, ammo iste'molchilarning ko'p yillar davomida shakllangan kutishlari bilan haqiqiy tarkib o'rtasidagi nomuvofiqlik aldov hisoblanadi. Sud, aldovni bartaraf etish uchun o'ramda aniq va tushunarli yozuv bo'lishi kerakligini ta'kidladi.
Bu Germaniyada shokolad ishlab chiqaruvchilarga qarshi "shrinkflation" bo'yicha birinchi muhim sud ishi hisoblanadi. Xuddi shunday muammo Ritter Sport shokoladiga ham tegishli bo'lib, uning ba'zi turlari vazni 100 grammdan 75 grammga tushirilgan. Iste'molchilar tashkilotlari bu amaliyotni "yashirin" va "aldamchi" deb atamoqda.

Региональный суд Бремена вынес знаковое решение по делу о так называемой "шринкфляции" шоколада Milka. Суд признал, что производитель, компания Mondelēz, обманывал потребителей и нарушал закон о конкуренции, уменьшив вес плитки "Alpenmilch" со 100 до 90 граммов без изменения упаковки.
Иск был подан Гамбургским управлением по защите прав потребителей (VZHH). Истцы утверждали, что компания вводила покупателей в заблуждение, сохраняя фиолетовую обертку, которая создавала ложное впечатление о неизменности продукта. Суд согласился, что визуальное восприятие упаковки не соответствовало фактическому содержимому.
Mondelēz заявила, что серьезно относится к решению суда и изучит его в деталях. Ранее компания утверждала, что уведомила потребителей об изменении веса через свой сайт и соцсети, а также ссылалась на рост затрат в цепочке поставок, в частности, на подорожание какао-бобов из-за неурожаев в Западной Африке.
Суд постановил, что для устранения обмана необходима "четкая, понятная и легко заметная надпись на упаковке". Решение пока не вступило в законную силу: у компании есть месяц на апелляцию. Суд также отметил "риск повторения" подобных действий, что делает вердикт прецедентным.
Проблема "шринкфляции" затронула и другие бренды. Например, Ritter Sport уменьшил вес некоторых видов плиток со 100 до 75 граммов, изменив упаковку, но цена осталась прежней. Потребительские организации, такие как Which? в Великобритании, называют эту практику "коварной". По их данным, цены на шоколад выросли на 14,6% за год до августа 2025 года.