G‘azoda yashovchi ikki o‘smir opa-singil – Farah va Tala Mousa – vayronalarni qayta ishlatib, g‘isht yasash orqali ekologiya sohasidagi nufuzli Earth Prize mukofotining Yaqin Sharq mintaqasidagi g‘olibi bo‘ldi. Ular bu bilan "vayronalarni foydali narsaga aylantirishni" maqsad qilgan.
17 yoshli Tala BBCga bergan intervyusida: "Butun shahrimiz vayronaga aylanganidan so‘ng, atrofimizdagi hamma narsa bizni yechim izlashga undadi", dedi. Opa-singil hozirda chodirda yashab, uylari bombardimon qilinganidan beri bir necha marta ko‘chirilgan.
15 yoshli Farahning so‘zlariga ko‘ra, ular 12,500 dollarlik mukofotni boshqalarga g‘isht ishlab chiqarishni o‘rgatish va "qayta qurishda faol ishtirok etish, tashqi yordamni kutib o‘tirmaslik" uchun ishlatmoqchi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda boshlangan urushdan beri G‘azo aholisining qariyb 90 foizi, ya’ni 1,9 million kishi ko‘chirilgan. Urush 2023-yil 7-oktabrda Hamasning janubiy Isroilga hujumidan keyin boshlangan va Isroilning javob harbiy amaliyoti bilan davom etgan.
2025-yil boshiga kelib, G‘azodagi zarar 70 milliard dollarga baholanib, ko‘chalarda millionlab tonna vayronalar to‘plangan. Opa-singil g‘ishtlarni o‘zlari yashayotgan chodir yaqinida ishlab chiqqan.
G‘ishtlar vayronalarni maydalab, elakdan o‘tkazib, so‘ngra loy, kul va shisha kukuni bilan aralashtirish orqali tayyorlanadi. Ular arzon va yengil bo‘lib, asfalt, devor va bog‘ chetlari kabi yuk ko‘tarmaydigan joylarda ishlatishga mo‘ljallangan.
Opa-singil mukofot pulini 100 ga yaqin yoshni o‘qitish va kamida 200 ta g‘isht ishlab chiqarish uchun seminarlar o‘tkazishga sarflashni rejalashtirgan. Earth Prize mukofoti hozirda Yevropa va Afrika mintaqalaridagi g‘oliblarni ham e’lon qilgan.

Две подростковые сестры из Газы, Фара и Тала Муса, стали региональными победителями Ближнего Востока в престижной экологической премии Earth Prize за превращение обломков в многоразовые кирпичи. Они заявили, что хотели «превратить разрушение в нечто полезное».
17-летняя Тала рассказала BBC: «После того как весь наш город превратился в руины, все вокруг подтолкнуло нас к поиску решения». Сестры живут в палатке и были неоднократно перемещены с момента бомбардировки их дома.
15-летняя Фара сообщила, что они планируют использовать приз в размере 12 500 долларов для обучения других производству кирпичей и «участия в восстановлении самостоятельно, вместо того чтобы ждать только внешней помощи».
По оценкам ООН, около 1,9 миллиона человек в Газе (почти 90% населения) были перемещены с начала войны в 2023 году, спровоцированной атакой ХАМАС на юг Израиля 7 октября. Израиль ответил военной кампанией против ХАМАС.
К началу 2025 года ущерб в секторе оценивался в 70 миллиардов долларов, а на улицах скопились миллионы тонн обломков. Сестры разработали кирпичи недалеко от палатки, в которой жили после разрушения их дома в августе.
Кирпичи изготавливаются путем дробления обломков, просеивания и смешивания с глиной, золой и стеклянным порошком. Они легкие и дешевые, предназначены для не несущих нагрузку конструкций, таких как тротуары, перегородки и садовые клумбы.
Сестры планируют использовать призовые деньги для проведения семинаров, обучая около 100 молодых людей созданию кирпичей, с целью производства не менее 200 штук. Earth Prize уже объявила региональных победителей в Европе и Африке.