AQShda Waymo kompaniyasi o‘zining minglab o‘zini-o‘zi boshqaruvchi avtomobillarini dasturiy ta’minotdagi muammo tufayli chaqirib olmoqda. Bu muammo transport vositalarining suv bosgan yo‘llarga kirib qolishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Milliy avtomobil yo‘llari harakati xavfsizligi boshqarmasi (NHTSA) veb-saytida e’lon qilingan xatga ko‘ra, ixtiyoriy chaqirib olish kompaniyaning beshinchi va oltinchi avlod avtomatlashtirilgan boshqaruv tizimlaridan foydalanadigan 3800 ga yaqin robotaksiga taalluqli.
Bu qadam 20 aprel kuni Texas shtatining San-Antonio shahrida bo‘sh Waymo avtomobili suv bosgan yo‘lga kirib, so‘ngra daryoga olib ketilgan voqeadan so‘ng amalga oshirildi.
Kompaniya, sentyabrgacha Londonda robotaksi xizmatini yo‘lga qo‘yishni rejalashtirgan holda, “qo‘shimcha dasturiy ta’minot himoya choralari” ustida ish olib borayotganini ma’lum qildi.
Waymo’ning San-Antonio xizmati voqeadan keyin vaqtincha to‘xtatilgan, biroq kompaniya zarur dasturiy ta’minot tuzatilgandan so‘ng jamoat transporti qayta tiklanadi, dedi.
NHTSA xatiga ko‘ra, ekstremal ob-havo sharoitida ta’sirlangan transport vositalari qayerda harakatlanishi mumkinligini cheklovchi vaqtinchalik yangilanishlar allaqachon qo‘llanilgan.
Waymo hozirda San-Fransisko, Ostin va Mayamini o‘z ichiga olgan bir qancha AQSh shaharlarida haftasiga 500 000 dan ortiq sayohatni ta’minlaydi.
Universitet kolleji Londonning fan va texnologiya siyosati professori Jek Stilgoe’ning ta’kidlashicha, barcha o‘zini-o‘zi boshqaruvchi avtomobil tizimlari xavfsiz ishlash vaqti va joyi bo‘yicha cheklovlarga ega. “Biz ko‘pincha bu cheklovlarni faqat biror narsa noto‘g‘ri bo‘lganda ko‘ramiz”, dedi u.
O‘tgan yil davomida turli haydovchisiz avtomobil firmalari bilan bog‘liq bir qancha hodisalar robotaksi xavfsizligi borasida xavotirlarni oshirdi. 2025 yil dekabr oyida San-Fransiskoda katta elektr uzilishi Waymo taksilarining ishdan chiqishiga olib keldi.

Компания Waymo отзывает тысячи своих беспилотных автомобилей в США из-за проблемы с программным обеспечением, которая может привести к тому, что транспортные средства въедут на затопленные дороги.
Согласно письму, опубликованному на сайте Национальной администрации безопасности дорожного движения (NHTSA) во вторник, добровольный отзыв затрагивает почти 3800 роботакси, использующих системы автоматизированного вождения пятого и шестого поколений компании.
Это последовало за инцидентом 20 апреля в Сан-Антонио, штат Техас, где пустой автомобиль Waymo въехал на затопленную дорогу и был смыт в ручей.
Компания, которая надеется запустить сервис роботакси в Лондоне к сентябрю, заявила, что работает над «дополнительными мерами защиты программного обеспечения».
Сервис Waymo в Сан-Антонио также остается временно приостановленным после инцидента, хотя компания заявила, что возобновит общественные поездки после внедрения необходимого исправления ПО.
Согласно письму NHTSA, временные обновления, ограничивающие места, где затронутые автомобили могут ездить в экстремальную погоду, уже применены.
Waymo сообщает, что сейчас предоставляет более 500 000 поездок в неделю в нескольких городах США, включая Сан-Франциско, Остин и Майами.
Джек Стилгоу, профессор политики в области науки и технологий Университетского колледжа Лондона, заявил BBC, что все системы беспилотных автомобилей имеют ограничения по времени и месту безопасной работы. «Мы часто видим эти ограничения только тогда, когда что-то идет не так», — сказал он.
За последний год несколько инцидентов с разными фирмами-производителями беспилотных автомобилей вызвали обеспокоенность по поводу безопасности роботакси. В декабре 2025 года крупное отключение электроэнергии в Сан-Франциско привело к остановке такси Waymo по всему городу.