Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Volker Turk Nigeriya va Chad harbiy kuchlari tomonidan amalga oshirilgan havo hujumlarida 100 dan ortiq tinch aholining halok bo‘lgani haqidagi xabarlar yuzasidan mustaqil tergov o‘tkazilishini talab qildi.
Nigeriya armiyasi shimoliy-g‘arbiy mintaqada “banditlar”ga qarshi kurash olib bormoqda, ularni ko‘pincha “terroristlar” deb ataydi. Shu bilan birga, shimoliy-sharqda 17 yil davom etayotgan qurolli qo‘zg‘olonga qarshi ham jang olib borilmoqda.
Amnesty International tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, yakshanba kuni Nigeriya harbiylari va “bandit” to‘dalari kamida 100 nafar tinch aholini o‘ldirgan, bu davlatning qurolli guruhlarga qarshi mojarosidagi eng qonli kunlardan biri bo‘lgan. Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, qurbonlarning aksariyati ayollar va bolalardir.
Turk o‘z bayonotida: “Men Nigeriya armiyasining Zamfara shtatidagi bozorga uyushtirgan havo hujumida kamida 100 nafar tinch aholi halok bo‘lgani va yana ko‘plari yaralangani haqidagi xabarlardan hayratda qoldim”, dedi. Shuningdek, u Chadi harbiy samolyotlarining Boko Haram lagerlariga qarshi hujumlarida tinch aholi orasida ko‘plab qurbonlar bo‘lgani haqidagi xabarlardan “xavotir va qayg‘uda” ekanligini bildirdi.
AFP agentligi tomonidan tasdiqlangan videolarda Nigeriyaning Bosso shahridagi kasalxonada og‘ir kuyishlar bilan davolanayotgan bir necha baliqchilar ko‘rsatilgan. Turk ikkala davlat hukumatlarini “tinch aholiga zarar yetkazmaslik uchun barcha mumkin bo‘lgan ehtiyot choralarini ko‘rishga” chaqirdi.
Nigeriya harbiylari esa Zamfara shtatidagi hujumlarda tinch aholi qurbonlari bo‘lganiga hech qanday dalil yo‘qligini, o‘lim soni haqidagi xabarlar tasdiqlanmagan va chalg‘ituvchi ekanligini bildirdi. Mudofaa shtabi vakili general-mayor Maykl Onoja zarba xalqaro gumanitar huquq asosida amalga oshirilgani va “bir necha terroristlar zararsizlantirilgan” qishloqdagi “yuqori darajadagi yig‘in”ni nishonga olganini da’vo qildi.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк потребовал проведения независимых расследований сообщений о том, что в результате отдельных авиаударов нигерийских и чадских сил на севере Нигерии погибли более 100 мирных жителей.
Нигерийские военные ведут борьбу с «бандитами» на северо-западе, часто называя их «террористами». Они также уже 17 лет ведут вооруженную борьбу с мятежниками на северо-востоке.
По данным Amnesty International, в воскресенье нигерийские военные и банды «бандитов» убили не менее 100 мирных жителей в один из самых кровавых дней в конфликте штата с вооруженными группами. Ссылаясь на свидетелей, Amnesty сообщила, что многие из убитых были женщинами и детьми.
«Я потрясен сообщениями о том, что в результате авиаударов нигерийской армии по рынку в штате Замфара 10 мая погибли по меньшей мере 100 мирных жителей и многие получили ранения», — заявил Тюрк. Он также выразил обеспокоенность сообщениями о высоких потерях среди гражданского населения в результате атак чадских истребителей на лагеря «Боко Харам».
Видео, подтвержденное агентством AFP, показывает нескольких рыбаков с тяжелыми ожогами, проходящих лечение в больнице в Боссо, Нигер. Тюрк призвал власти обеих стран провести «быстрые, тщательные, независимые и беспристрастные расследования» и «принять все возможные меры предосторожности, чтобы избежать вреда гражданским лицам».
Нигерийские военные заявили, что нет никаких доказательств жертв среди гражданского населения в результате атак в штате Замфара, назвав сообщения о большом числе погибших неподтвержденными и вводящими в заблуждение. Представитель министерства обороны генерал-майор Майкл Оноя заявил, что удар был нанесен в соответствии с международным гуманитарным правом и был направлен на «подтвержденное собрание высокого уровня» в деревне, где «были нейтрализованы несколько террористов».