Isroil rejimi Qo‘shma Shtatlar bilan birgalikda Eronga qarshi hujumlarini to‘xtatganidan so‘ng, besh hafta ichida qamaldagi G‘azo sektoriga qarshi hujumlarini keskin kuchaytirdi. Harbiy kuchlar endi asosiy e’tiborni vayron bo‘lgan Falastin anklaviga qaratdi.
Mojarolarni kuzatuvchi ACLED tashkilotining chorshanba kuni e’lon qilingan hisobotiga ko‘ra, Isroil aprel oyida G‘azoda mart oyiga nisbatan 35 foiz ko‘proq hujum uyushtirgan. G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 8-apreldan beri Isroil hujumlarida 120 nafar falastinlik, jumladan 8 ayol va 13 bola halok bo‘lgan — bu avvalgi besh haftalik davrga nisbatan 20 foizga ko‘p.
“Urush hali ham davom etmoqda”, dedi ko‘r falastinlik Lafi an-Najjar, uning o‘g‘li 28-apreldagi Isroil hujumida halok bo‘lgan. “Bu e’londa to‘xtadi, ammo haqiqatda va yerda urush to‘xtamadi”, deya qo‘shimcha qildi u. Uning oilasi Xon Yunus xarobalaridagi boshpanada yashamoqda.
Isroil harbiylari G‘azodagi zarbalar sonining ortishi sabablari haqida darhol izoh bermadi. Ikki yillik genotsid urushida “sulh” oktabr oyidan beri amalda. AQSh va Qatar vositachiligidagi “sulh” kelishuvi G‘azodagi asosiy janglarni to‘xtatishni maqsad qilgan, biroq Isroil kuchlari hududdan chiqib ketmagan, yordam yetkazib berishga jiddiy cheklovlar qo‘yilmoqda va Falastin hududini qayta qurish harakatlariga to‘sqinlik qilinmoqda.
Isroil kuchlari G‘azo hududining yarmidan ko‘pini egallab turibdi, u yerda qolgan binolarni vayron qilgan va barcha aholini chiqib ketishga buyurgan. Ikki milliondan ortiq odam endi qirg‘oq bo‘yidagi kichik bir hududda, asosan shikastlangan inshootlarda yoki vaqtinchalik chodirlarda yashaydi. “Sulh” kuchga kirganidan beri 850 ga yaqin falastinlik halok bo‘lgan, shu davrda kamida to‘rt nafar isroillik askar falastinlik guruhlar tomonidan o‘ldirilgan.
Isroil mart oyida AQSh bilan birga Eronga bombardimon qilishda qatnashganidan so‘ng, Livanda ham quruqlikdagi bosqin va havo kampaniyasini boshlagan. U yerda janglar, ayniqsa mamlakat janubida, AQSh vositachiligidagi alohida sulh kuchga kirganiga qaramay, davom etmoqda.

Израильский режим резко усилил атаки на осажденный сектор Газа за пять недель после прекращения совместных бомбардировок с США по Ирану, перенаправив огневую мощь на разрушенный палестинский анклав.
Согласно отчету мониторинговой организации ACLED, опубликованному в среду, в апреле Израиль совершил на 35% больше атак в Газе, чем в марте. По данным министерства здравоохранения Газы, с 8 апреля в результате израильских ударов погибли 120 палестинцев, включая 8 женщин и 13 детей, что на 20% больше по сравнению с предыдущими пятью неделями, когда Израиль наносил удары по Ирану.
«Война все еще продолжается», — заявил слепой палестинец Лафи ан-Наджар, чей сын был убит в результате израильской атаки 28 апреля. «Она остановилась в объявлении, но в реальности и на земле война не прекратилась», — добавил он. Его семья живет в убежище среди руин Хан-Юниса.
Израильские военные не предоставили немедленных комментариев о причинах увеличения ударов в Газе, где так называемое «перемирие» в двухлетней геноцидной войне действует с октября. Соглашение о «перемирии», заключенное при посредничестве США и Катара, было направлено на прекращение основных боевых действий в Газе, но израильские силы не вышли с территории, продолжая вводить жесткие ограничения на поставки помощи и препятствуя восстановлению палестинской территории.
Израильские силы оккупируют более половины территории Газы, где они снесли многие оставшиеся здания и приказали всем жителям покинуть район. Более двух миллионов человек теперь живут на крошечной полоске земли вдоль побережья, в основном в поврежденных строениях или временных палатках. С момента вступления «перемирия» в силу сообщается о гибели около 850 палестинцев; за тот же период по меньшей мере четыре израильских солдата были убиты палестинскими вооруженными группами.
После того как Израиль присоединился к США в бомбардировках Ирана в марте, его военные также начали наземное вторжение и воздушную кампанию в Ливане, где боевые действия продолжаются, особенно на юге страны, несмотря на отдельное перемирие при посредничестве США, вступившее в силу в прошлом месяце.