Isroil-Falastin mojarosidagi tizimli jinsiy zo‘ravonlik masalasi yangi guvohliklar bilan yana diqqat markaziga chiqdi. Isroil va Hamas bu da’volarni rad etmoqda.
2023-yil 7-oktabr hujumlari va undan keyingi voqealar bo‘yicha ikki yillik tergov o‘tkazgan Isroil Fuqarolik Komissiyasi minglab foto va videolarni tahlil qilib, yuzlab guvohlarni so‘roq qilgan. Hisobotda Hamas “jinsiy va gender asosidagi zo‘ravonlikni ataylab va tizimli ravishda, hujum strategiyasining bir qismi sifatida qo‘llagani” ta’kidlangan.
Komissiya rahbari Kochav Elkayam-Levi hisobot “urush jinoyatlari va jinsiy zo‘ravonlikni hujjatlashtirishning xalqaro tan olingan metodologiyalariga asoslanganini” aytgan. Hisobot Hillari Klinton va Kanadaning sobiq adliya vaziri Irvin Kotler kabi nufuzli shaxslar tomonidan ma’qullangan.
Hisobotga ko‘ra, jinsiy zo‘ravonlik Nova musiqa festivali, harbiy bazalar va ba’zi hollarda oila a’zolari oldida sodir etilgan. “Jabrlanuvchilar kuydirish, jarohatlash, zo‘rlash, jinsiy a’zolarga begona jismlar kiritish, yuz va jinsiy a’zolarga otish kabi vahshiyona harakatlarga duchor bo‘lgan”, deyiladi hisobotda.
2024-yilgi Birlashgan Millatlar Tashkiloti hisoboti ham Isroil da’volarini qo‘llab-quvvatlagan. Mojarolardagi jinsiy zo‘ravonlik bo‘yicha maxsus vakil Pramila Patten “oktabr oyidagi hujumlar va undan keyin jinsiy zo‘ravonlik, jumladan zo‘rlash va guruh bo‘lib zo‘rlash sodir bo‘lganiga asosli asoslar bor” degan xulosaga kelgan.
BMT Patten guruhi, shuningdek, “Falastinliklarni hibsga olishda shafqatsiz, g‘ayriinsoniy va kamsituvchi muomala, jumladan jinsiy zo‘ravonlikning turli shakllari” haqida xavotir bildirgan. Bu holatlar Isroil harbiylari va ko‘chmanchilar tomonidan sodir etilgani aytiladi.
Isroil Tashqi ishlar vazirligi bu da’volarni “asossiz yolg‘on” va “qon bo‘htoni” deb rad etgan. Hamas esa jinsiy zo‘ravonlik haqidagi ayblovlarni doimiy ravishda inkor qilgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bunday mojarolarda jinsiy zo‘ravonlikning haqiqiy ko‘lamini aniqlash oylar yoki yillar olishi mumkin va hech qachon to‘liq ma’lum bo‘lmasligi ham mumkin.

Проблема систематического сексуального насилия в рамках израильско-палестинского конфликта вновь оказалась в центре внимания после новых свидетельств. Израиль и ХАМАС отрицают эти обвинения.
Двухлетнее расследование Гражданской комиссии Израиля, независимой неправительственной группы, изучило тысячи фотографий и видео, опросило сотни свидетелей атак 7 октября 2023 года. В отчете утверждается, что ХАМАС «использовал сексуальное и гендерное насилие преднамеренно и систематически как неотъемлемую часть более широкой стратегии атаки».
Комиссию возглавляет Кохав Элькаям-Леви, которая заявила, что отчет «руководствовался международно признанными методологиями документирования военных преступлений и сексуального насилия». Доклад одобрен такими фигурами, как Хиллари Клинтон и бывший министр юстиции Канады Ирвин Котлер.
Согласно отчету, эти действия совершались на музыкальном фестивале Nova, на военных базах и в некоторых случаях на глазах у членов семьи. «Жертвы подвергались жестоким актам, включая сожжение, увечья, изнасилования, введение посторонних предметов в половые органы, выстрелы в лицо и область гениталий», — говорится в документе.
Отчет ООН за 2024 год в целом согласился с обвинениями Израиля. Специальный представитель по вопросам сексуального насилия в конфликтах Прамила Паттен пришла к выводу, что «есть разумные основания полагать, что имело место сексуальное насилие, включая изнасилования и групповые изнасилования».
Группа Паттен также выявила «жестокое, бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с палестинцами в местах содержания под стражей, включая различные формы сексуального насилия». Подобные случаи описаны в статье Николаса Кристофа в New York Times, основанной на интервью с палестинцами.
Министерство иностранных дел Израиля отвергло эти обвинения как «необоснованную ложь» и «кровавый навет», отражающий «антиизраильскую кампанию». ХАМАС последовательно отрицает allegations сексуального насилия.
Эксперты отмечают, что истинные масштабы сексуального насилия могут проясниться лишь спустя месяцы или годы, а возможно, никогда не будут полностью известны.