Chorshanba kungi ertalabki matbuot anjumanida Sheynbaum CNN va The New York Times nashrlarining bu boradagi xabarlarini "uyirma" deb atadi. U, shuningdek, CIAning o'zi ham ushbu ma'lumotlarni rad etganiga ishora qildi: "Yolg'on qanchalik katta ekanini tasavvur qiling, hatto CIA ham chiqib uni inkor etishga majbur bo'ldi."
Sheynbaum Nyu-York Tayms maqolasini "koinotdek ulkan uydirma" deb baholadi. Bu Meksika hukumatining da'volarga eng yuqori darajadagi raddiyasi bo'ldi. Prezident AQSh huquq-tartibot idoralari Meksika tuprog'ida operatsiyalarda bevosita ishtirok etmasligini ta'kidlamoqda.
CNN noma'lum manbalarga tayanib, CIA Meksikada narkokartellarga qarshi "kengaytirilgan va ilgari xabar qilinmagan" kampaniya olib borgani, jumladan, maqsadli o'ldirishlarda bevosita ishtirok etgani haqida yozgan edi. Xabarda 2026-yil mart oyida Sinaloa karteli a'zosi Fransisko Beltran va uning haydovchisining o'limiga ishora qilingan.
Meksika qonunchiligi xorijiy agentlarning mamlakat hududida faoliyat yuritishi uchun federal hukumatdan ruxsat olishini talab qiladi. CNN xabari bu faoliyat Meksika hukumati bilan muvofiqlashtirilmagan bo'lishi mumkinligini ko'rsatadi.
Sheynbaum hukumati AQSh bilan razvedka ma'lumotlarini almashishni tan olgan bo'lsa-da, xorijiy kuchlarning ruxsatsiz harakatlarini qat'iy rad etadi. Meksika Xavfsizlik kotibi Omar Xarfuch ham CNN xabarini noto'g'ri deb atadi va "Meksika hukumati xorijiy agentliklarning milliy hududda halokatli, yashirin yoki bir tomonlama operatsiyalarini oqlashga urinishlarni qat'iy rad etadi", dedi.
CNN o'z xabarining to'g'riligini himoya qilmoqda. Bu voqea AQShning Meksikadagi maxfiy operatsiyalari haqidagi so'nggi mish-mishlardan biri. 2025-yilda prezident Donald Trampning ikkinchi muddatga saylanishi bilan AQShning Meksika siyosatiga ta'siri kuchaygan. Tramp narkokartellarga qarshi bir tomonlama choralar ko'rish bilan tahdid qilmoqda, bu esa Sheynbaum tomonidan mamlakat suverenitetiga tajovuz sifatida baholanmoqda.

Президент Мексики Клаудия Шейнбаум решительно отвергла сообщения СМИ о том, что сотрудники Центрального разведывательного управления (ЦРУ) США напрямую участвовали в смертоносных операциях против наркокартелей на мексиканской территории.
На утренней пресс-конференции в среду Шейнбаум назвала репортажи CNN и The New York Times «вымыслом». Она также указала, что само ЦРУ опровергло эти сведения: «Представьте, насколько велика ложь, если даже ЦРУ вынуждено выступить и опровергнуть её». Статью New York Times она назвала «вымыслом размером со вселенную».
Это было опровержение на самом высоком уровне с момента появления обвинений во вторник. Шейнбаум продолжает настаивать, что американские правоохранители не участвуют напрямую в операциях на мексиканской земле, несмотря на сообщения об обратном.
Во вторник CNN со ссылкой на анонимные источники сообщила, что ЦРУ проводило «расширенную и ранее не освещавшуюся» кампанию против картелей в Мексике, включая прямое участие в целевых убийствах. В репортаже упоминался взрыв в марте 2026 года, в результате которого погибли член картеля Синалоа Франсиско Бельтран и его водитель.
Законы безопасности Мексики требуют, чтобы иностранные агенты получали разрешение от федерального правительства на деятельность в стране. Однако репортаж CNN предполагает, что часть операций ЦРУ могла не координироваться с мексиканскими властями.
Правительство Шейнбаум признает обмен разведданными с США, но категорически отвергает возможность несанкционированных операций иностранных сил на мексиканской территории. Министр безопасности Мексики Омар Харфуч также назвал репортаж CNN неточным, заявив: «Правительство Мексики категорически отвергает любые попытки нормализовать, оправдать или предположить существование летальных, тайных или односторонних операций иностранных агентств на национальной территории».
CNN настаивает на достоверности своей информации. Этот инцидент — последний в череде слухов о тайных операциях США в Мексике. После вступления Дональда Трампа в должность на второй срок в 2025 году давление США на Мексику усилилось. Трамп угрожает односторонними действиями против наркокартелей, что Шейнбаум расценивает как нарушение суверенитета страны.