Klivlend Kavaliers jamoasi Detroyt Pistonsga qarshi o‘yinda 117-113 hisobida g‘alaba qozonib, Sharqiy konferensiya yarim final seriyasida 3-2 hisobida oldinga chiqdi. Jeyms Harden 30 ochko, Donovan Mitchell esa qo‘shimcha vaqtda 7 ochko bilan 21 ochko to‘pladi.
Maks Strus 20 ochko va 8 ribaund, Evan Mobli 19 ochko, 8 ribaund va 8 assist qayd etdi. Jarret Allen 16 ochko va 10 ribaund bilan dubl-dabl qayd etdi. Bu g‘alaba bilan Kavaliers safarda pley-offdagi besh o‘yinlik mag‘lubiyat seriyasini tugatdi.
“Umid qilamizki, bu bizni oldinga siljitadi. Bu bizni birlashtiradi. Umid qilamizki, biz buni davom ettiramiz”, dedi Kavaliers bosh murabbiyi Kenni Atkinson.
Detroyt safida Keyd Kanningem 39 ochko, 9 ribaund va 7 assist, Daniss Jenkins esa 19 ochko bilan o‘ynadi. “Bu qiyin mag‘lubiyat. Albatta, o‘z maydonimizni himoya qilmoqchi edik. Buni uddalay olmadik. 3-2 hisobi ularning foydasiga”, dedi Kanningem.
Qo‘shimcha vaqtda Klivlend dastlabki 11 ochkodan 9 tasini qo‘lga kiritib, 112-105 hisobida oldinga chiqdi. Kanningemning zarbasi hisobni 113-111 ga yetkazdi, ammo Kavaliers jarima zarbalaridan foydalanib g‘alabani ta’minladi.
Seriyaning 6-o‘yini juma kuni Klivlendda bo‘lib o‘tadi. Agar Kavaliers g‘alaba qozonsa, Sharqiy konferensiya finaliga “Niks”ga qarshi chiqadi. Detroyt g‘alabasi esa 7-o‘yinni yakshanba kuni o‘z maydonida o‘tkazish imkonini beradi.

«Кливленд Кавальерс» одержал победу над «Детройт Пистонс» со счетом 117-113 в овертайме и вышел вперед в полуфинальной серии Восточной конференции (3-2). Джеймс Харден набрал 30 очков, а Донован Митчелл добавил 21 очко, включая 7 в овертайме.
Макс Струс записал на свой счет 20 очков и 8 подборов, Эван Мобли — 19 очков, 8 подборов и 8 передач. Джарретт Аллен оформил дабл-дабл (16 очков, 10 подборов). «Кавальерс» прервали пятиматчевую серию поражений в гостевых играх плей-офф.
«Надеюсь, это подтолкнет нас вперед. Надеюсь, это сплотит нас. Надеюсь, мы продолжим в том же духе», — заявил главный тренер «Кливленда» Кенни Аткинсон.
У «Детройта» Кейд Каннингем набрал 39 очков, 9 подборов и 7 передач, Данисс Дженкинс — 19 очков. «Тяжелое поражение. Мы хотели защитить свою площадку, но не смогли. Счет 3-2 в их пользу», — сказал Каннингем.
В овертайме «Кливленд» забил 9 из первых 11 очков, поведя 112-105. Бросок Каннингема сократил отставание до 113-111, но «Кавальерс» удержали победу на линии штрафных.
Шестая игра серии состоится в пятницу в Кливленде. Победа «Кавальерс» выведет их в финал конференции против «Нью-Йорк Никс». Победа «Детройта» приведет к седьмому матчу в воскресенье на домашней арене «Пистонс».