AQSh va Isroil rejimining Eronga qarshi urushi Yaponiya supermarketlaridagi mahsulotlar qadoqlanishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Eng yirik chips ishlab chiqaruvchilardan biri bo‘lgan Tokiodagi Calbee kompaniyasi siyoh tanqisligi sababli 14 turdagi mahsulotining paketlarini vaqtincha oq-qora rangga o‘tkazishga majbur bo‘ldi.
Ushbu qaror Yaqin Sharqdagi keskinliklar tufayli xomashyo ta’minotidagi beqarorlikka javoban qabul qilingan. Calbee kompaniyasi yangi paketlar 25 maydan boshlab sotuvga chiqarilishini ma’lum qildi.
Yaponiya hukumati matbuot kotibi Kei Sato mamlakatda bosmaxona siyohi va nafta ta’minotida uzilishlar kuzatilmaganini, ammo tegishli vazirliklar vaziyatni nazorat qilayotganini aytdi. Biroq, AQSh va Yevropadagi yirik siyoh ishlab chiqaruvchilari xomashyo narxlarining oshishi sababli o‘z mahsulotlari narxini ko‘tarmoqda.
Urush tufayli Hormuz bo‘g‘zi samarali ravishda yopilgan, bu esa Yaponiyaning neft mahsulotlariga, xususan, bosmaxona siyohi ishlab chiqarish uchun zarur bo‘lgan naftaga bo‘lgan importiga putur yetkazgan. Yaponiya naftaning 40 foizini Yaqin Sharqdan oladi.
Siyoh ishlab chiqarishda ishlatiladigan nitrosellyuloza kabi boshqa muhim komponentlar ham harbiy maqsadlarda ko‘proq qo‘llanilmoqda, bu esa tijorat ishlab chiqarishiga ta’sir ko‘rsatmoqda.

Война, развязанная режимами США и Израиля против Ирана, серьезно сказывается на японских супермаркетах: крупнейший производитель снеков Calbee вынужден временно перейти на черно-белую упаковку для 14 видов продукции из-за нехватки типографской краски.
Компания заявила, что это решение вызвано «нестабильностью поставок сырья на фоне продолжающейся напряженности на Ближнем Востоке». Новая упаковка поступит в продажу с 25 мая.
Заместитель главного секретаря кабинета министров Кей Сато отметил, что правительство работает над устранением перебоев в поставках, однако крупные производители красок, такие как Sun Chemical и Hubergroup, уже повысили цены из-за роста стоимости сырья.
Закрытие Ормузского пролива, через который проходит пятая часть мировых поставок нефти, привело к дефициту нафты — ключевого компонента для производства типографской краски. Япония импортирует 40% нафты с Ближнего Востока.
Кроме того, возросший спрос на нитроцеллюлозу со стороны военной промышленности (из-за конфликта на Украине) также ограничивает ее доступность для гражданского сектора, включая производство красок и упаковки.