AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Xitoyga tashrif buyurdi, garchi Pekin tomonidan sanksiyalangan bo‘lsa-da. Bu diplomatik hiyla tufayli mumkin bo‘ldi: Xitoy Rubioning familiyasining birinchi bo‘g‘inini boshqa ieroglif bilan yozishni boshladi.
Rubio prezident Donald Tramp bilan birga Xitoyga ilk bor tashrif buyurdi. Al Jazeera muxbiri Alan Fisherning so‘zlariga ko‘ra, Xitoy hukumati Rubioning ismini rasmiy hujjatlarda boshqacha yozib, sanksiyalarni chetlab o‘tgan.
Xitoy hukumati va rasmiy ommaviy axborot vositalari Rubioning familiyasini boshqa ieroglif bilan yozishni 2025-yil yanvar oyida, u Davlat kotibi lavozimini egallashidan biroz oldin boshlagan.
Mart oyida Xitoy Tashqi ishlar vazirligi, agar Rubio Tramp bilan Pekindagi sammitga kelsa, sanksiyalarni yumshatishga tayyor ekanligini bildirgan. Vazirlik matbuot kotibi Lin Jianning aytishicha, sanksiyalar Rubioning AQSh Senatidagi faoliyati davomida Xitoyga nisbatan so‘zlari va harakatlari bilan bog‘liq.
Sanksiyalar 2020-yilda, Rubio Gonkongdagi namoyishlarni bostirish va Shinjon viloyatida uyg‘urlarga nisbatan zo‘ravonlik haqida gapirgani uchun ikki marta joriy etilgan. Rubio, shuningdek, Uyg‘ur majburiy mehnatiga qarshi qonunning mualliflaridan biri edi.

Госсекретарь США Марко Рубио посетил Китай, несмотря на то, что находится под санкциями Пекина. Это стало возможным благодаря дипломатической уловке: китайские власти изменили транслитерацию фамилии Рубио.
Рубио сопровождал президента Дональда Трампа в его первой поездке в Китай. Как сообщает корреспондент Al Jazeera Алан Фишер, китайское правительство изменило написание фамилии Рубио в официальных документах, чтобы обойти санкции.
Китайские власти и государственные СМИ начали использовать другой иероглиф для первого слога фамилии Рубио незадолго до того, как он вступил в должность госсекретаря в январе 2025 года.
В марте МИД Китая заявил о готовности смягчить санкции против Рубио, если он приедет с Трампом на саммит в Пекин. Официальный представитель Линь Цзянь отметил, что санкции связаны с высказываниями и действиями Рубио в бытность сенатором.
Санкции были введены в 2020 году после того, как Рубио выступил против подавления протестов в Гонконге и критиковал предполагаемые нарушения прав уйгуров в Синьцзяне. Рубио также был одним из авторов закона о принудительном труде уйгуров.