Filippin Senati prezidenti Alan Piter Kayetano jurnalistlarga ma'lum qilishicha, Xalqaro Jinoyat Sudi (ICC) tomonidan qidirilayotgan senator Ronald “Bato” dela Rosa endi senat binosida yo'q. U avval hibsga olinishidan qo'rqib, senatda panoh topgan edi.
Sobiq prezident Rodrigo Duterte davridagi qonli “narkotiklarga qarshi urush”ning bosh ijrochisi bo'lgan senator dela Rosa insoniyatga qarshi jinoyatlarda ayblanmoqda. Xuddi shu ayblov Dutertening o'ziga ham qo'yilgan.
Bir kun avval senatda otishma sodir bo'lib, tartibsizlik va sarosimaga sabab bo'lgan edi. Dela Rosa ijtimoiy tarmoqlarda tarafdorlarini safarbar etishga chaqirgan va huquq-tartibot xodimlari uni hibsga olishni rejalashtirayotganini aytgan edi.
Hodisa natijasida senat atrofida kuchli politsiya va qurolli qo'riqchilar mavjud edi, tashqarida norozilik namoyishlari bo'lib o'tdi. Dengiz piyodalari chaqirilgach, 12 dan ortiq o'q uzilgan.
Prezident Ferdinand Markos Jr shanba kuni hukumat va xavfsizlik idoralari rahbarlari bilan favqulodda yig'ilish o'tkazdi. Politsiya vakilining aytishicha, otishmadan keyin bir kishi hibsga olingan va tergov davom etmoqda.
Dela Rosa noqonuniy o'ldirishlarda ishtirok etishni rad etadi, biroq ICC unga nisbatan hibsga olish orderini bergan. Duterte esa 2025-yil martidan beri Gaagadagi ICC qamoqxonasida saqlanmoqda. ICC ma'lumotlariga ko'ra, 2016-2019 yillarda “narkotiklarga qarshi urush”da 12 000 dan 30 000 gacha odam o'ldirilgan.
Maniladagi manbalarga ko'ra, dela Rosa ertalab soat 2-3 larda binodan qochib ketgan. Uning advokati bilan kechasi suhbatlashgan va senatda qolishni rejalashtirgan. Dela Rosa ICCga topshirilishiga qarshi barcha choralarni ko'rishini aytgan.

Президент Сената Филиппин Алан Питер Кайетано заявил журналистам, что сенатор Рональд «Бато» дела Роса, разыскиваемый Международным уголовным судом (МУС), больше не находится в здании Сената, где он укрывался, опасаясь ареста.
Дела Роса, бывший начальник национальной полиции и главный исполнитель кровавой «войны с наркотиками» экс-президента Родриго Дутерте, обвиняется в преступлениях против человечности — тех же, что вменяются и самому Дутерте.
За день до этого в Сенате произошла стрельба, вызвавшая хаос и панику. Дела Роса призывал сторонников в соцсетях к мобилизации, утверждая, что сотрудники правоохранительных органов планируют его арест.
Инцидент привел к усилению полицейского присутствия, у здания прошли протесты, а после вызова морской пехоты было произведено более дюжины выстрелов.
Президент Фердинанд Маркос-младший провел экстренное совещание с правительством и силовиками. Представитель полиции сообщил, что после стрельбы задержан один человек, ведется расследование.
Дела Роса отрицает причастность к незаконным убийствам, однако МУС выдал ордер на его арест. Дутерте с марта 2025 года содержится в тюрьме МУС в Гааге. По оценкам суда, с 2016 по 2019 год в ходе «войны с наркотиками» погибло от 12 000 до 30 000 человек.
По данным источников в Маниле, дела Роса покинул здание около 2-3 часов ночи. Его адвокат утверждал, что сенатор не планировал уходить. Дела Роса заявил, что исчерпает все средства, чтобы не допустить своей передачи МУС.