AQSh federal sudi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Falastin hududi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Francheska Albanesega nisbatan joriy etilgan sanksiyalarni vaqtincha to‘xtatdi. Bu qaror Albanesening eri va qizi tomonidan berilgan da'vodan so‘ng chiqarildi.
2025-yil iyul oyida Albanese AQShning Isroilning G‘azodagi genotsid urushiga oid siyosatini tanqid qilgani uchun sanksiyalarga uchragan edi. Sanksiyalar uning AQShga kirishini, bank tizimidan foydalanishini va amerikaliklar bilan biznes yuritishini taqiqlagan.
Albanesening eri va qizi fevral oyida sudga murojaat qilib, sanksiyalar uning so‘z erkinligini cheklash va Falastin huquqlari haqida ma'lumot tarqatishiga to‘sqinlik qilish maqsadida qo‘llanilganini ta'kidlagan.
Federal sudya Richard Leon chorshanba kungi qarorida sanksiyalarni vaqtincha bekor qildi va Albanese “hech qanday jinoyat qilmagan, faqat gapirgan” deb yozdi. Sudya uning tavsiyalari ICC uchun majburiy emasligini, balki shaxsiy fikr ekanligini ta'kidladi.
Albanese ijtimoiy tarmoqlarda qarorni nishonlab, eri va qiziga minnatdorchilik bildirdi. U 2022-yildan beri BMTning G‘arbiy Sohil va G‘azo bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi sifatida falastinliklarning huquqlarini himoya qilmoqda.
Trump ma'muriyati Albaneseni “noo‘rin” deb atab, uni AQSh va Isroilga qarshi “xolis bo‘lmagan va zararli faoliyat”da ayblagan edi. Albanese, shuningdek, ICCdan isroillik va amerikalik shaxslarni urush jinoyatlarida ayblashni talab qilgan.

Федеральный суд США временно заблокировал санкции против Франчески Альбанезе, специального докладчика ООН по оккупированной палестинской территории. Решение было принято после иска, поданного её мужем и дочерью.
Санкции были введены в июле 2025 года после того, как Альбанезе публично критиковала политику Вашингтона в отношении геноцидной войны Израиля в Газе. Ограничения запрещали ей въезд в США, использование банковской системы и ведение бизнеса с американцами.
Муж и дочь Альбанезе подали иск в феврале, утверждая, что санкции направлены на наказание за привлечение внимания к нарушениям прав палестинцев. Они также заявили, что санкции фактически лишили её доступа к банковским услугам.
Судья Ричард Леон в своём постановлении отметил, что администрация Трампа пыталась регулировать речь Альбанезе из-за «выраженной идеи или сообщения». Он подчеркнул, что её рекомендации не имеют обязательной силы для МУС и являются лишь её мнением.
Альбанезе приветствовала решение суда в соцсетях, поблагодарив мужа и дочь за защиту. Она занимает пост спецдокладчика ООН с 2022 года, отслеживая нарушения прав палестинцев на Западном берегу и в Газе.
Администрация Трампа ранее назвала Альбанезе «неподходящей» для своей роли и обвинила в «предвзятой и вредоносной деятельности» против США и Израиля. Она также рекомендовала МУС преследовать израильских и американских граждан за военные преступления.