BRICS bloki katta muammolarga duch kelmoqda, chunki tashqi ishlar vazirlari Hindistonda uchrashib, Eron va Birlashgan Arab Amirliklarini (BAA) yuzma-yuz keltirdi. Fors ko'rfazidagi mojaro va neft yetkazib berishdagi uzilishlar kun tartibida asosiy o'rinni egalladi.
Hindiston tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jaishankar Xalqaro suv yo'llari, jumladan Hormuz bo'g'ozi orqali "xavfsiz va to'siqsiz dengiz oqimlari"ni ta'minlashga chaqirdi. U BRICS davlatlarining rivojlanayotgan bozorlar va rivojlanayotgan mamlakatlar uchun konstruktiv va barqarorlashtiruvchi rol o'ynashini kutayotganini ta'kidladi.
BRICS tarkibi yillar davomida kengayib, hozirda Misr, Efiopiya, Eron, Indoneziya va BAAni o'z ichiga oladi. Asl a'zolar - Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrika Respublikasi. Eron va BAA o'rtasidagi ziddiyat uchrashuv oldidan keskinlashdi.
Mutaxassislar BRICS guruhi Eron urushi va Yaqin Sharqdagi kengroq mojaro haqida umumiy pozitsiyani ishlab chiqishda qiynalishi mumkinligidan xavotirda. Jaishankar, shuningdek, xalqaro huquq va BMT Nizomiga zid bo'lgan bir tomonlama majburlov choralari va sanksiyalarga qarshi chiqishga chaqirdi.
Uchrashuv AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fonida bo'lib o'tmoqda, bu global neft, gaz va xom ashyo ta'minotiga putur yetkazdi. Hindiston, 2026 yil uchun BRICS raisi sifatida, valyuta zaxiralarining tanqisligiga duch kelmoqda. Bosh vazir Narendra Modi fuqarolarni bir yil davomida oltin sotib olmaslikka va yoqilg'ini tejashga chaqirdi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi boshqa BRICS a'zolarini AQSh va Isroilning Eronga qarshi hujumlarini qat'iy qoralashga chaqirdi. Biroq, bu talab, ayniqsa, BAA va Saudiya Arabistoni tomonidan rad etilishi mumkin. Aroqchining izohi Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning maxfiy ravishda BAAda bo'lgani haqidagi xabarlardan so'ng keldi. BAA esa bu tashrifni rad etdi.
Aroqchi ijtimoiy tarmoqlarda bilvosita BAAni tanqid qilib, "Isroil bilan til biriktirganlar javob beradi" dedi. BAA va Isroil 2020 yilda Ibrohim kelishuvlari doirasida munosabatlarni normallashtirgan va Eron urushi davrida aloqalarni mustahkamlagan. Tehron bu kelishuvlarni tanqid qilib, Isroilni BAAda harbiy va razvedka mavjudligida ayblaydi.

Блок БРИКС сталкивается с серьезными вызовами: министры иностранных дел собрались в Индии, сведя лицом к лицу Иран и Объединенные Арабские Эмираты. Конфликт в Персидском заливе и перебои с поставками нефти доминируют в повестке дня.
Глава МИД Индии Субраманьям Джайшанкар призвал обеспечить «безопасные и беспрепятственные морские потоки» через международные воды, включая Ормузский пролив. Он отметил, что развивающиеся рынки ожидают от БРИКС конструктивной и стабилизирующей роли.
БРИКС расширился за последние годы, включив Египет, Эфиопию, Иран, Индонезию и ОАЭ в дополнение к первоначальным членам: Бразилии, России, Индии, Китаю и ЮАР. Противоречия между Ираном и ОАЭ обострились перед встречей.
Эксперты опасаются, что группа не сможет согласовать единую формулировку для описания войны США и Израиля против Ирана и более широкого конфликта на Ближнем Востоке. Джайшанкар также призвал противостоять односторонним принудительным мерам и санкциям, противоречащим международному праву.
Встреча проходит на фоне войны США и Израиля с Ираном, которая нарушила глобальные поставки нефти, газа и сырья. Индия, председатель БРИКС в 2026 году, сталкивается с нехваткой валютных резервов. Премьер-министр Нарендра Моди призвал граждан воздержаться от покупки золота в течение года и экономить топливо.
Глава МИД Ирана Аббас Арагчи призвал других членов БРИКС безоговорочно осудить атаки США и Израиля на Иран. Это требование, вероятно, будет отклонено некоторыми членами, включая ОАЭ и Саудовскую Аравию. Заявление Арагчи прозвучало после сообщений о тайном визите премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в ОАЭ, который эмираты опровергли.
Арагчи в социальных сетях намекнул на критику ОАЭ, заявив, что «сговор с Израилем непростителен». ОАЭ и Израиль нормализовали отношения в 2020 году по «Соглашениям Авраама» и укрепили связи во время войны с Ираном. Тегеран критикует эти соглашения и обвиняет Израиль в военном и разведывательном присутствии в ОАЭ.