Italiya futboli navbatdagi sharmandalikka duch keldi. Mamlakat ketma-ket uchinchi marta Jahon chempionatiga chiqa olmaganidan so‘ng, A Seriyaning eng muhim bosqichi oldidan yarimta klub o‘z o‘yinlari qachon o‘tkazilishini bilmay qoldi.
Asosiy muammo Rim derbisi atrofida yuzaga keldi. Ushbu uchrashuv yakshanba kuni mahalliy vaqt bilan 12:30 da boshlanishi rejalashtirilgan edi, ammo Chempionlar ligasi yo‘llanmasi uchun kurashayotgan beshta jamoa o‘yinlari bir vaqtda o‘tkazilishi kerak.
Italiya Ochiq chempionati erkaklar o‘rtasidagi yakkalik finali soat 17:00 da Rimdagi Foro Italico stadionida, Olimpiko majmuasida rejalashtirilgan. Jamoat xavfsizligi qo‘rquvi tufayli mahalliy hokimiyat derbini dushanba kuni kechqurunga ko‘chirishni buyurdi.
Lega Serie A muqobil variantni taklif qildi: o‘yinni soat 12:00 ga oldin surish va tennis finalini 17:30 ga kechiktirish. Biroq Rim hokimiyati bu taklifni rad etdi, shundan so‘ng liga boshqaruvi chorshanba kuni kechqurun Viloyat ma’muriy sudiga (TAR) rasmiy shikoyat bilan murojaat qildi.
“Latsio” bosh murabbiyi Mauritsio Sarri bu masala yuzasidan Italiya kubogi finalidagi mag‘lubiyatdan so‘ng gapirib, Lega Seria A ni aybladi va agar derbi yakshanba kuni o‘tkazilsa, stadionga kelmasligini aytdi.
Lega Serie A prezidenti Ezio Simonelli: “Biz bu qarama-qarshilikni oldindan ko‘rishimiz mumkin edi, ammo o‘shanda beshta o‘yinning bir vaqtda o‘tkazilishi va Latsioning Italiya kubogi finali kabi elementlar yo‘q edi. Bu albatta takrorlanmaydi. 300 000 muxlis oldidagi mas’uliyatni hisobga olib, yechim taklif qildik. O‘yinni yarim soat oldinga surish odatiy hol emas, biz futbolchilar va jamoalardan qurbonlik so‘rayapmiz.”
Ikkinchi o‘rindagi “Napoli” (70 ochko) bilan oltinchi o‘rindagi “Komo” (65 ochko) o‘rtasidagi farq atigi besh ochko. “Yuventus” 68, “Milan” va “Roma” 67 ochkoga ega. Ular quyi ligaga tushib ketgan “Piza” va boshqa xavfsiz jamoalarga qarshi o‘ynaydi.
“Latsio” esa Yevropa yo‘llanmalari uchun kurashdan chiqib ketgan. Turnir jadvalining quyi qismida “Lechche” xavfsiz zonadagi so‘nggi o‘rinni egallab, “Kremoneze”dan bir ochko oldinda.
Italiya terma jamoasi 31 mart kuni Bosniya va Gersegovinaga mag‘lub bo‘lib, ketma-ket uchinchi marta Jahon chempionatiga chiqa olmagan birinchi sobiq g‘olib bo‘ldi. Bu mag‘lubiyat Italiya futbolini tubdan o‘zgartirishga chaqiriqlarga sabab bo‘ldi.

Итальянский футбол столкнулся с очередным позором после того, как сборная страны в третий раз подряд не смогла пробиться на чемпионат мира. За три дня до начала предпоследнего тура Серии А половина клубов не знает, когда будут сыграны их матчи.
В центре скандала — римское дерби, которое изначально планировалось на воскресенье в 12:30 по местному времени. Однако из-за плотной борьбы за места в Лиге чемпионов пять матчей с участием «Наполи», «Ювентуса», «Милана», «Ромы» и «Комо» должны проходить одновременно.
Финал мужского одиночного разряда Открытого чемпионата Италии по теннису запланирован на 17:00 в комплексе Foro Italico, расположенном рядом со стадионом «Олимпико». Опасаясь за общественную безопасность, местные власти потребовали перенести дерби на вечер понедельника.
Lega Serie A предложила альтернативу: начать матч в 12:00, а теннисный финал сдвинуть на 17:30. Однако римские власти отвергли это предложение, после чего руководство лиги в среду вечером подало официальную жалобу в Региональный административный трибунал (TAR).
Тренер «Лацио» Маурицио Сарри, комментируя ситуацию после поражения в финале Кубка Италии, возложил вину на Lega Serie A и заявил, что не явится на стадион, если дерби состоится в воскресенье.
Президент Lega Serie A Эцио Симонелли заявил: «Мы могли предвидеть это наложение, но тогда отсутствовали такие элементы, как одновременные пять матчей и финал Кубка Италии для «Лацио». Это больше не повторится. Из чувства ответственности перед 300 000 болельщиков мы предложили решение, и уверяю вас, перенос матча на полчаса — необычная мера. Мы просим игроков и команды пойти на жертву».
Разница между занимающим второе место «Наполи» (70 очков) и шестым «Комо» (65 очков) составляет всего пять очков. «Ювентус» имеет 68, «Милан» и «Рома» — по 67. Все они играют с командами, которые уже решили свои задачи: «Наполи» встретится с вылетевшей «Пизой», а «Ювентус», «Милан» и «Комо» — с «Фиорентиной», «Дженоа» и «Пармой» соответственно, которые уже обеспечили себе место в Серии А.
«Лацио» выбыл из борьбы за еврокубки. В нижней части таблицы «Лечче», находящееся в зоне безопасности, опережает «Кремонезе» на одно очко.
Сборная Италии 31 марта проиграла Боснии и Герцеговине в плей-офф и стала первым бывшим чемпионом мира, пропустившим три мундиаля подряд. Это поражение вызвало призывы к кардинальным реформам в итальянском футболе.