Latviyaning markazchi o'ng bosh vaziri Evika Silina iste'foga chiqqanini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, bu qaror Progressivlar partiyasi koalitsiyani tark etganidan so'ng hukumatning parlamentdagi ko'pchilik ovozini yo'qotishi bilan bog'liq.
Silina 2023-yildan beri bosh vazir lavozimida ishlab kelgan. U televideniye orqali qilgan murojaatida "Men iste'foga chiqyapman, ammo taslim bo'lmayman", dedi.
Iste'foga chiqishdan bir necha kun oldin Latviya mudofaa vaziri Andris Spruds (Progressivlar partiyasidan) iste'foga chiqishga majbur bo'lgan edi. Bunga Ukraina hududidan kelgan uchuvchisiz samolyotlarning Latviya hududiga kirib kelishi bilan bog'liq bir qancha hodisalar sabab bo'lgan. Silina Sprudsning iste'fosini "mamlakat ustidagi xavfsiz osmon" va'dasini bajara olmagani bilan izohladi.
7-may kuni ikkita gumon qilinayotgan Ukraina uchuvchisiz samolyoti Latviyaga kirib kelgan, ulardan biri yoqilg'i saqlash omboriga qulagan. Ukraina urushi boshlanganidan beri Rossiyaga yo'naltirilgan ko'plab Ukraina dronlari Boltiqbo'yi davlatlari va boshqa Yevropa mamlakatlariga urilgan. Bu hodisalar Boltiqbo'yi davlatlarining harbiy tahdidlarga javob berish qobiliyatiga nisbatan ichki tanqidlarni kuchaytirdi.
Silinaning iste'fosi oktyabr oyida bo'lib o'tadigan umumiy saylovlardan bir necha oy oldin sodir bo'ldi. Latviya prezidenti Edgars Rinkevics juma kuni parlament partiyalari vakillari bilan uchrashib, yangi hukumat rahbarini tayinlash vazifasini oladi.
Ukraina tashqi ishlar vaziri Andriy Sibiha Boltiqbo'yi davlatlari va Finlyandiyaga kelajakda bunday hodisalarning oldini olishda yordam taklif qildi. Uning so'zlariga ko'ra, Latviyadagi hodisalar "Rossiya elektron urushi Ukrainaning dronlarini Rossiyadagi nishonlaridan ataylab chalg'itishi" natijasidir.

Премьер-министр Латвии Эвика Силина объявила о своей отставке после того, как ее левоцентристский коалиционный партнер, Партия прогрессистов, вышел из правительства, лишив ее парламентского большинства.
«Я ухожу в отставку, но не сдаюсь», — заявила Силина, занимавшая пост премьера с 2023 года, в телеобращении в четверг.
Отставке предшествовала вынужденная отставка министра обороны Латвии Андриса Спрудса (из Партии прогрессистов) из-за нескольких инцидентов с заблудшими беспилотниками, предположительно украинскими, которые пересекли границу Латвии. Силина заявила, что Спрудс потерял ее доверие и доверие общества, не сумев обеспечить «безопасное небо» над страной.
7 мая два подозреваемых украинских беспилотника вошли в Латвию, один из них врезался в нефтехранилище. С марта множество украинских дронов, направлявшихся в Россию, поразили страны Балтии и другие европейские государства. Эти инциденты вызвали внутреннюю критику способности балтийских стран реагировать на военные угрозы.
Отставка Силины произошла всего за несколько месяцев до всеобщих выборов, намеченных на октябрь. Президент Латвии Эдгарс Ринкевич, которому поручено назначить нового главу правительства, встретится с представителями парламентских партий в пятницу.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига предложил помощь странам Балтии и Финляндии в предотвращении подобных инцидентов. Он заявил, что инциденты в Латвии стали «результатом российской электронной войны, намеренно отклоняющей украинские дроны от их целей в России».