Germaniyaning birinchi ayol kansleri Angela Merkel o'zining siyosiy yuksalishi haqida gapirdi. U erkak raqiblarini shafqatsizlarcha chetga surganlik ayblovlarini 'asossiz' deb atadi.
'Erkaklarni o'ldiruvchi Merkel' laqabi uning konservativ Xristian Demokratik Ittifoqi (CDU) ichida ko'tarilishi paytida paydo bo'lgan. Bu laqab Merkelning oldinga siljishi bilan bir qancha kuchli erkak raqiblar yoki murabbiylarning martabasi barbod bo'lganiga ishora qiladi, jumladan sobiq kansler Helmut Kol ham.
1999-yildagi CDU xayriya mojarosi paytida Merkel gazetadagi maqolada Koldan ochiqchasiga uzoqlashgan edi, bu uning partiyadagi hukmronligini tugatishga yordam berdi. Yuqori martabali konservator Volfgang Shoible ham xuddi shu mojaroda zaiflashgan.
Merkel hozirgi kansler Fridrix Merts bilan bo'lgan erta hokimiyat kurashiga oid savolga javoban: 'Nima qilsam ham, meni doim erkak bilan bog'lashardi. Bu g'alati edi, lekin keyin o'tib ketdi. Men buni bema'nilik deb bilaman', dedi.
U ayollarning siyosiy raqobatda kam tajribaga ega ekanligini ta'kidlab, 'Erkaklar doim boshqa erkaklarni yo'ldan chiqaradi. Ayol ham xuddi shunday qilsa, uni 'erkaklarni o'ldiruvchi' deyishadi. Bu mutlaqo asossiz', dedi.
Merkel 2005-2021 yillarda kansler bo'lib ishlagan va hozir xususiy hayotga o'tgan. U hali ham tungi stolda mobil telefon saqlashini, lekin siyosiy qo'ng'iroqlardan xavotirlanmasligini aytdi.

Первая женщина-канцлер Германии Ангела Меркель рассказала о своем восхождении к власти. Она отвергла обвинения в том, что безжалостно оттесняла мужчин-соперников, назвав их «беспочвенными».
Ярлык «мужеубийца Меркель» появился в немецких политических комментариях во время ее подъема внутри консервативного Христианско-демократического союза (ХДС). Он указывал на то, что несколько влиятельных мужчин-соперников или наставников потерпели крах в карьере, пока Меркель продвигалась, включая бывшего канцлера Гельмута Коля.
Во время скандала с пожертвованиями ХДС в 1999 году Меркель публично дистанцировалась от Коля в газетной статье, что помогло положить конец его доминированию в партии. Высокопоставленный консерватор Вольфганг Шойбле также ослабил свои позиции в том же скандале.
Отвечая на вопрос о характеристике, которая также относилась к ее ранней борьбе за власть с нынешним канцлером Фридрихом Мерцем, она заявила журналу Focus: «Что бы я ни делала, меня всегда ставили в отношение к мужчине. Я считаю это абсурдным».
Меркель отметила, что это отражало недостаток опыта с женщинами в политическом соперничестве: «Мужчины постоянно отталкивают других мужчин. А когда женщина делает то же самое, это называют «мужеубийством». С моей точки зрения, это совершенно беспочвенно».
Меркель, занимавшая пост канцлера с 2005 по 2021 год, ушла в частную жизнь. Она призналась, что до сих пор держит мобильный телефон на прикроватной тумбочке, но не из-за новостей, а потому что больше не боится ночных звонков по политическим вопросам.