Isroil mudofaa vaziri Israel Katz “Barselona”ning yosh yulduzi Lamine Yamalni Ispaniya chempionligini nishonlash chog‘ida Falastin bayrog‘ini silkitgani uchun keskin tanqid qildi. Katz bu harakatni “nafratni qo‘zg‘atish” deb atadi.
18 yoshli Yamal dushanba kuni “Barselona” jamoasining ochiq avtobusdagi g‘alaba paradida katta Falastin bayrog‘ini ko‘targan edi. Paradga mahalliy hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, 750 mingga yaqin odam tashrif buyurdi.
Katz X’dagi postida: “Lamine Yamal Isroilga qarshi nafratni qo‘zg‘atishni tanladi, bizning askarlarimiz esa 2023-yil 7-oktabrda yahudiy bolalar, ayollar va keksalarni o‘ldirgan, zo‘rlagan va yoqib yuborgan terroristik tashkilot XAMASga qarshi kurashmoqda”, deb yozdi.
Yamal, musulmon, Instagram’da bayroq bilan suratlarini joylashtirdi. Ispaniya hukumati va aholisining katta qismi Isroilning G‘azodagi urushini qattiq tanqid qilmoqda. Urushda 72 mingdan ortiq falastinlik halok bo‘ldi.
Sport va madaniyatda Isroilga qarshi noroziliklar kuchaymoqda. O‘tgan yilgi Ispaniya Vuelta poygasi Isroil jamoasi ishtirokiga qarshi namoyishlar bilan to‘xtatilgan edi. Ispaniya, shuningdek, Isroil ishtirokiga qarshi besh mamlakatdan biri sifatida Eurovision’ni boykot qilmoqda.
Yamal iyun-iyul oylarida Shimoliy Amerikada bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatida Ispaniya terma jamoasida o‘ynashi kutilmoqda.

Министр обороны Израиля Исраэль Кац раскритиковал юную звезду «Барселоны» Ламина Ямала за то, что тот размахивал палестинским флагом во время празднования чемпионства в Испании, назвав этот акт «разжиганием ненависти».
18-летний Ямал в понедельник держал большой палестинский флаг во время парада победы на открытом автобусе в Барселоне. По данным местных властей, парад собрал около 750 000 человек.
Кац написал в X: «Ламин Ямал выбрал разжигание ненависти против Израиля, в то время как наши солдаты сражаются с террористической организацией ХАМАС, которая 7 октября 2023 года убивала, насиловала и сжигала еврейских детей, женщин и стариков».
Ямал, мусульманин, опубликовал фото с флагом в Instagram. Правительство Испании и значительная часть населения резко критикуют войну Израиля в Газе, в результате которой погибло более 72 000 палестинцев.
В спорте и культуре нарастает глобальная реакция против Израиля. Прошлогодняя испанская Вуэльта неоднократно прерывалась протестами против участия израильской команды. Испания также входит в число пяти стран, бойкотирующих Евровидение из-за участия Израиля.