Isroil hukumati Nyu-York Tayms gazetasini sudga berish niyatida ekanligini e’lon qildi. Gazeta falastinlik mahbuslarning Isroil askarlari tomonidan jinsiy zo‘ravonlikka uchragani haqidagi maqolani chop etgan edi.
Isroil Bosh vaziri idorasi bu qarorni uzoq yillik sharhlovchi Nikolas Kristofning 14 nafar falastinlik qurbonning hikoyalariga asoslangan maqolasidan uch kun o‘tib e’lon qildi. Maqolada Isroilning falastinlik mahbuslarga nisbatan muntazam jinsiy zo‘ravonlik qilgani haqida dalillar keltirilgan.
Isroil avvalroq ushbu maqolani “qon tuhmati” deb atagan edi. Payshanba kuni Bosh vazir Binyamin Netanyaxu va tashqi ishlar vaziri Gideon Saar “Nyu-York Taymsga qarshi tuhmat da’vosi qo‘zg‘atishni boshlashni buyurgani” ma’lum qilindi.
Nyu-York Tayms va Kristof o‘z maqolasini himoya qilmoqda. Gazeta vakili Charli Stadtlender maqolani “chuqur tekshirilgan fikr jurnalistikasi” deb atadi va undagi ma’lumotlar boshqa guvohlar, inson huquqlari guruhlari va BMT hisobotlari bilan tasdiqlanganini ta’kidladi.
Ekspertlarning fikricha, agar da’vo AQSh sudlariga berilsa, konstitutsiyaviy himoya tufayli murakkab jarayon bo‘lishi mumkin. Netanyaxuning o‘zi bu ishni “qonuniy sud va jamoatchilik fikri sudida” yolg‘onlarga qarshi kurash deb atadi.
Maqola, shuningdek, Isroil xavfsizlik kuchlari tomonidan jinsiy zo‘ravonlik “standart amaliyot”ga aylangani haqidagi BMT komissiyasi hisobotiga ham tayanadi. Jurnalistlarni Himoya Qilish Qo‘mitasi hisobotiga ko‘ra, Isroil tomonidan hibsga olingan falastinlik jurnalistlarning uchdan bir qismi jinsiy zo‘ravonlikka duch kelgan.

Израильское правительство объявило о намерении подать в суд на газету New York Times после публикации статьи, в которой излагались обвинения палестинских заключенных в сексуальном насилии со стороны израильских военных.
Офис премьер-министра Израиля сделал это заявление через три дня после выхода статьи многолетнего обозревателя Николаса Кристофа, основанной на рассказах 14 палестинских мужчин и женщин. Статья добавила к растущему массиву доказательств систематического сексуального насилия со стороны Израиля в отношении палестинских заключенных.
Ранее Израиль осудил статью как «кровавый навет», но в четверг пошел дальше, заявив, что Нетаньяху и министр иностранных дел Гидеон Саар «дали указание начать иск о клевете против New York Times». В заявлении статья названа «самыми отвратительными и искаженными ложью, когда-либо опубликованными против государства Израиль в современной прессе».
New York Times и Кристоф защищают статью. Представитель газеты Чарли Штадтлендер назвал ее «глубоко проработанным образцом авторской журналистики» и заявил, что все факты были проверены с привлечением других свидетелей, правозащитных групп и документов ООН.
Эксперты отмечают, что если иск будет подан в суд США, он столкнется с серьезными юридическими препятствиями из-за конституционной защиты СМИ. Нетаньяху заявил, что хочет послать сигнал: «Под моим руководством Израиль не будет молчать. Мы будем бороться с этой ложью в суде общественного мнения и в суде закона».
Статья также ссылается на доклад Комиссии ООН, согласно которому сексуальное насилие стало «стандартной операционной процедурой» израильских сил безопасности. По данным Комитета защиты журналистов, почти треть палестинских журналистов, задержанных Израилем, подверглись сексуальному насилию.