Rossiya uch kun ketma-ket Ukraina shaharlariga raketa va dronlardan iborat katta hajmdagi zarbalar berdi. Eng so‘nggi hujumda Kiyevdagi ko‘p qavatli uy nishonga olindi, natijada 8 kishi, jumladan 12 yoshli qiz halok bo‘ldi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning so‘zlariga ko‘ra, bino deyarli butunlay vayron bo‘lgan va 20 kishi bedarak yo‘qolgan. Ichki ishlar vaziri Ihor Klimenko 9 qavatli binoda 30 dan ortiq kishi yaralanganini ma’lum qildi.
Zelenskiy Rossiya zarbalari natijasida butun Ukraina bo‘ylab 180 ta inshoot, shu jumladan 50 ta turar-joy binosi shikastlanganini aytdi. Poytaxtdagi hujumlarda o‘nlab kishilar jarohat oldi.
Shimoliy-sharqiy Xarkov shahriga berilgan zarbalarda 28 kishi, Qora dengiz porti Odessada esa 2 kishi yaralangan. Shuningdek, Kremenchuk, Bila Tserkva va Sumi shaharlari ham nishonga olingan.
Havo kuchlari matbuot kotibi Yuriy Ihnat bu hujumlarni “to‘liq miqyosli bosqin boshlanganidan beri eng yirik zarbalar” deb atadi. Rossiya Ikkinchi jahon urushi tugaganligi munosabati bilan uch kunlik sulhdan so‘ng yana hujumlarni kuchaytirdi. Kiyev sulhni uzaytirishni taklif qilgan, ammo Rossiya rad etgan.
Chorshanba kuni Rossiya Ukrainaga 800 dan ortiq dronlarni uchirdi, natijada kamida 6 kishi halok bo‘lib, o‘nlab kishilar yaralandi. Bu urushdagi eng og‘ir va eng uzoq hujumlardan biri sifatida baholanmoqda.
Zelenskiy chorshanba kundan beri Rossiya 1560 dan ortiq dronlarni Ukraina aholi punktlariga qaratganini aytdi. Havo mudofaasi zo‘riqish bilan ishlayotgan bo‘lsa-da, dron va raketalarni tutib olish darajasi 93% dan yuqori ekanligini ta’kidladi.

Россия третий день подряд наносит массированные удары ракетами и беспилотниками по украинским городам. В результате последней атаки в Киеве был поражен многоквартирный дом, погибли 8 человек, включая 12-летнюю девочку.
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что здание практически полностью разрушено, 20 человек числятся пропавшими без вести. Министр внутренних дел Игорь Клименко заявил, что в девятиэтажном доме ранены более 30 человек.
По словам Зеленского, по всей Украине в результате российских ударов повреждено 180 строений, из них 50 – жилые многоквартирные дома. В столице десятки человек получили ранения.
В северо-восточном Харькове от ударов пострадали 28 человек, в черноморском порту Одесса – двое. Также в четверг были атакованы Кременчуг, Белая Церковь и Сумы.
Представитель ВВС Юрий Игнат назвал эти атаки «крупнейшими с начала полномасштабного вторжения». Россия усилила удары после трехдневного перемирия по случаю окончания Второй мировой войны. Киев предлагал продлить перемирие, но Москва отказалась.
В среду Россия запустила по Украине более 800 беспилотников, в результате чего погибли не менее 6 человек и десятки получили ранения. Это описывается как одна из самых тяжелых и продолжительных атак за время войны.
Зеленский заявил, что со среды Россия выпустила более 1560 беспилотников по украинским населенным пунктам. Хотя системы ПВО работают с напряжением, уровень перехвата дронов и ракет превышает 93%.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига заявил, что усиление российских атак на фоне встречи Трампа с Си Цзиньпином в Пекине является сигналом того, что Путин не заинтересован в завершении войны. Зеленский надеялся, что Трамп поднимет вопрос Украины в переговорах с Си, поскольку Китай является важной экономической опорой для России в условиях санкций.
Новый министр иностранных дел Венгрии Анита Орбан решительно осудила атаки и вызвала российского посла. «Мы ожидаем, что Россия немедленно прекратит агрессию против гражданского населения», – заявила она.