Germaniya hukumati Eron urushining iqtisodiy oqibatlari ikkinchi chorakda sezilarli pasayishga olib kelishini kutmoqda. Iqtisodiy vazirlikning oylik hisobotiga ko'ra, mojaro energiya va xom ashyo narxlarini oshirib, biznes va uy xo'jaliklarida noaniqlikni kuchaytirmoqda.
Hukumat yil boshida iqtisodiy o'sish prognozini 0,5% ga qisqartirgan edi. Vazirlik ta'kidlashicha, keyingi rivojlanish Yaqin Sharqdagi mojaroning davomiyligi va savyo yo'llari hamda ishlab chiqarish quvvatlarining tiklanishiga bog'liq.
„Vaziyat yaxshilangan taqdirda ham, energiya va xom ashyo narxlari hamda ta'minot zanjirlaridagi oqibatlar uzoq vaqt sezilib turadi“, deyiladi hisobotda.
Germaniya iqtisodiyoti yilning birinchi choragida kutilganidan yaxshiroq natija ko'rsatib, oldingi chorakka nisbatan 0,3% o'sgan edi. Biroq yuqori energiya narxlari energiya talab qiladigan sanoat tarmoqlarida ishlab chiqarishni qisqartirish va o'n minglab ish o'rinlarini qisqartirishga olib keldi.
Federal statistika idorasi ma'lumotlariga ko'ra, 2022 yil fevralidan buyon kimyo, qog'oz, shisha va metall ishlab chiqarish sohalarida ishlab chiqarish 15,2% ga kamaygan. Ishchilar soni esa 53,300 kishiga yoki 6,3% ga qisqargan.
Shu bilan birga, Myunxendagi Ifo instituti ma'lumotlariga ko'ra, Germaniyada uy-joy qurilishi sektoridagi ishbilarmonlik muhiti aprel oyida to'rt yil ichidagi eng past darajaga tushdi. Indeks mart oyidagi minus 19,3 ball dan aprelda minus 28,4 ball ga tushdi.
Ifo eksperti Klaus Volrabe: „Geosiyosiy noaniqlik endi Germaniyada uy-joy qurilishiga ham ta'sir qilmoqda. Zaif ta'minot zanjirlari va o'sayotgan moliyalashtirish xarajatlari bilan qurilish sektori bir vaqtning o'zida bir nechta xavflarga duch kelmoqda“, dedi.
Ayni paytda Daniya qirg'oqlarida o'lik kit topilgani haqidagi xabarlar Germaniyaning Boltiq dengizi sohilida haftalar davomida qolib ketgan „Timmi“ laqabli kitning taqdiri haqida savollar tug'dirmoqda. Meklenburg-Old Pomeraniya atrof-muhit vaziri Till Baxaus kitning aynan o'sha hayvon ekanligi hali aniqlanmaganini aytdi.

Правительство Германии ожидает, что экономика страны понесет значительный удар во втором квартале из-за последствий войны с Ираном. Согласно ежемесячному отчету Министерства экономики, конфликт приводит к росту цен на энергоносители и сырье, создавая неопределенность для бизнеса и домохозяйств.
Ранее в этом году правительство вдвое сократило прогноз экономического роста до 0,5%. В министерстве заявили, что дальнейшее развитие будет зависеть от продолжительности конфликта на Ближнем Востоке и времени восстановления торговых путей и производственных мощностей.
«Но даже после ослабления ситуации последствия для цен на энергоносители и сырье, а также для цепочек поставок, вероятно, будут ощущаться еще долгое время», — говорится в отчете.
Крупнейшая экономика Европы начала год лучше ожидаемого: ВВП вырос на 0,3% в первом квартале по сравнению с предыдущим. Однако высокие цены на энергоносители вынудили энергоемкие отрасли промышленности сократить производство и уволить десятки тысяч человек.
По данным Федерального статистического управления, с февраля 2022 года производство в химической, бумажной, стекольной и металлообрабатывающей отраслях упало на 15,2%. Число работников сократилось на 53 300 человек, или на 6,3%.
Спад производства был наиболее заметным среди производителей бетона, цемента и изделий из известково-песчаного кирпича. Исключением стала нефтепереработка, увеличившая производство на 24,6% и создавшая 1000 новых рабочих мест.
Тем временем настроения в секторе жилищного строительства Германии в апреле упали до самого низкого уровня за четыре года. Индекс делового климата мюнхенского института Ifo снизился с минус 19,3 пункта в марте до минус 28,4 пункта в апреле.
«Геополитическая неопределенность теперь также давит на жилищное строительство в Германии, — заявил эксперт Ifo Клаус Вольрабе. — С хрупкими цепочками поставок и растущими затратами на финансирование строительный сектор сталкивается с несколькими рисками одновременно».
Между тем сообщения о мертвом ките у берегов Дании вызвали вопросы о судьбе горбатого кита по кличке Тимми, который неделями languished у побережья Балтийского моря в Германии. Министр окружающей среды Мекленбурга-Передней Померании Тилль Бакхаус заявил, что пока неясно, является ли это тем же животным.