Livan va Isroil vakillari seshanba kuni Vashington shahridagi AQSh Davlat departamentida ikki kunlik muzokaralarning birinchi sessiyasini o‘tkazdi. Livan muzokarachilari bu uchrashuv Isroilning Livanga bostirib kirishini tugatishga yordam berishiga umid qilmoqda.
Muzokaralar mahalliy vaqt bilan soat 9:00 da boshlangan bo‘lib, Isroilning Livanga bostirib kirishi 2000 yildan beri eng chuqur nuqtaga yetgan va Hizbulloh bilan Isroil o‘rtasidagi hujumlar davom etayotgan bir paytga to‘g‘ri keldi. Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2 martdan beri Isroil Livanda 3468 kishini o‘ldirgan.
Muzokaralarda Livan to‘liq sulh tuzishni talab qilmoqda. Biroq muzokaralar boshlanishi bilan Isroil Livan janubidagi turli hududlarni bombardimon qilishni davom ettirdi. Livan, shuningdek, Isroilning janubiy Livandagi hududlardan chiqib ketishini, 1,2 milliondan ortiq ko‘chirilgan odamlarning uylariga qaytishini va Hizbullohni qurolsizlantirish yo‘lini topishni istaydi.
Isroil esa Livandan Hizbullohni qurolsizlantirish kafolatini olishga intilmoqda. Tahlilchilarning fikricha, Isroil harbiy amaliyotlari va janubiy Livanni bosib olishi tufayli bu istiqbol murakkab. Buning o‘rniga, Isroil Livanda mazhablararo taranglikni kuchaytirishga, tartibsizlik va ichki nizolarga olib kelishga urinmoqda.
Aprel oyida Isroil va Livanning AQShdagi elchilari o‘rtasida dastlabki uchrashuv bo‘lib o‘tgan edi. May oyida ikkinchi raund kengaytirilgan delegatsiyalar bilan o‘tkazildi. Juma kuni esa harbiy vakillar ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Hizbulloh, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Livan guruhi, uchrashuvlarda ishtirok etmayapti.
Isroil da’vo qilishicha, ikki tomon Hizbullohni qurolsizlantirishni xohlash borasida umumiy fikrga kelgan. Ba’zi isroillik rasmiylar tez orada savdo shartnomalari va turistlar almashinuvi bo‘lishi mumkinligini aytdi. Livan esa 1949 yilgi sulh bitimiga yaqinroq kelishuvni afzal ko‘rishini bildirdi.
Oxirgi uchrashuvda Bayrut go‘yoki Isroil hujumlari yetkazgan zararni va uylarning vayron qilinganligini ko‘rsatuvchi xaritalarni taqdim etgan. Biroq Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu harbiy amaliyotlar davom etishini aytdi.
Dushanba kuni Netanyaxu Bayrutning janubiy chekkalariga hujumlar qayta boshlanishini e’lon qildi. Eron esa shimoliy Isroilga hujum qilish bilan tahdid qilib, Livanni kengroq sulhga kiritishga urindi.
AQSh prezidenti Donald Tramp go‘yoki Isroil hujumlarini to‘xtatish uchun aralashgan. U yana bir sulh e’lon qildi, ammo Isroil va Hizbulloh hujumlari davom etmoqda.
Livan prezidenti Jozef Aoun muzokaralarni qo‘llab-quvvatlab, “muzokaralardan boshqa yo‘l yo‘q” dedi. Biroq parlament spikeri Nabih Berri va Hizbulloh bilvosita muzokaralar va hujumlar davom etayotgan bir paytda muzokaralar o‘tkazilmasligi kerakligini aytdi.
Eron va AQShning hujumlari, Saudiya Arabistoni va Qatarning vositachilik harakatlari fonida vaziyat murakkabligicha qolmoqda.

Во вторник представители Ливана и Израиля встретились в Государственном департаменте США в Вашингтоне — первый раунд двухдневных переговоров, которые, как надеются ливанские переговорщики, положат конец вторжению в их страну.
Переговоры начались в 9:00 по местному времени на фоне того, как израильское вторжение в Ливан продвинулось глубже, чем в любой момент с 2000 года, и «Хезболла» с Израилем продолжают обмениваться ударами. По данным Министерства здравоохранения Ливана, с 2 марта Израиль убил 3468 человек в Ливане.
Ливанское правительство продолжает добиваться полного прекращения огня. Однако с началом переговоров Израиль наносил удары по различным частям южного Ливана. Ливан также стремится вывести израильские войска с южной территории, чтобы более 1,2 миллиона перемещенных лиц могли вернуться домой, а государство могло найти способ разоружить «Хезболлу» и восстановить разрушенные районы.
Израиль, в свою очередь, добивается гарантий разоружения «Хезболлы» со стороны Ливана. Аналитики считают, что Израиль понимает сложность этой перспективы из-за продолжения военных операций и оккупации южного Ливана. Вместо этого Израиль, по-видимому, пытается разжечь сектантскую напряженность внутри Ливана, что приведет к хаосу и внутренним распрям.
Первая встреча состоялась в апреле между послами Израиля и Ливана в США. Второй раунд прошел в мае с расширенными делегациями. В пятницу состоялась встреча с участием военных представителей. «Хезболла», поддерживаемая Ираном ливанская группировка, в переговорах не участвует.
Израиль якобы заявил, что стороны нашли общую почву в желании разоружить «Хезболлу». Некоторые израильские чиновники предположили, что вскоре могут появиться торговые соглашения и обмен туристами. Ливан, однако, заявил, что предпочитает соглашение, близкое к перемирию 1949 года.
На последней встрече Бейрут якобы представил карты ущерба от израильских атак. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что военные действия продолжатся.
В понедельник Нетаньяху объявил о возобновлении ударов по южным пригородам Бейрута. Иран пригрозил атаковать северный Израиль, пытаясь включить Ливан в более широкое перемирие.
Президент США Дональд Трамп якобы вмешался, чтобы остановить атаки Израиля, объявив очередное прекращение огня, но атаки продолжаются.
Президент Ливана Жозеф Аун поддержал переговоры, заявив, что «нет другого пути, кроме переговоров». Однако спикер парламента Набих Берри и «Хезболла» высказались за непрямые переговоры и против ведения переговоров во время атак.