Ukraina urushida tomonlar o‘rtasidagi zarbalar kuchaymoqda. Rossiya nazoratidagi Donetsk viloyatida avtobusga dron hujumi natijasida kamida 7 kishi halok bo‘ldi, 11 kishi yaralandi.
Viloyatning Rossiya tomonidan tayinlangan rahbari Denis Pushilin Telegram’da ma’lum qilishicha, avtobus Moskva va Qrimdagi Simferopol o‘rtasida harakatlanayotgan bo‘lgan. Yaralanganlarga tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Rossiya davlat axborot agentligi TASS’ning xabar berishicha, Tergov qo‘mitasi voqeani 'terroristik hujum' sifatida kvalifikatsiya qilib, jinoiy ish ochgan. Bu haqda qo‘mita vakili Svetlana Petrenko ma’lum qilgan.
Shu bilan birga, Sankt-Peterburg gubernatori Aleksandr Drozdenkoning aytishicha, Ukraina dronlari shaharning bir necha tumanidagi infratuzilma obyektlariga zarba bergan, natijada bir qancha odam yaralangan. Ayni paytda Rossiya prezidenti Vladimir Putin shaharda 'Rossiya Davosi' iqtisodiy forumini o‘tkazmoqda.
Drozdenkoning so‘zlariga ko‘ra, ertalab viloyat ustida 50 ta dron urib tushirilgan, hujumlar davom etmoqda. Shuningdek, Tambov viloyatidagi Michurinsk shahrida dronlar sanoat obyekti, turar-joy binosi va kutubxonaga zarar yetkazgan.
Rossiya Mudofaa vazirligi bir kechada 354 ta Ukraina dronining 'tutib yo‘q qilingani' haqida xabar berdi. Bu hujumlar Ukrainaning avvalgi 656 dron va 33 raketadan iborat hujumiga javob sifatida amalga oshirilgan.
Ukraina harbiy-havo kuchlari ma’lumotiga ko‘ra, 54 dron va 33 raketa havo hujumidan mudofaa tizimini yorib o‘tgan. Mahalliy hokimiyatlarning aytishicha, bu hujumlarda kamida 23 kishi halok bo‘lgan.

По меньшей мере семь человек погибли в результате удара дрона по автобусу в подконтрольном России Донецком регионе Украины на фоне эскалации атак с обеих сторон.
Назначенный Россией глава региона Денис Пушилин сообщил в Telegram в среду, что автобус следовал по маршруту Москва – Симферополь (Крым). 'Еще 11 человек получили ранения различной степени тяжести, все они получают необходимую медицинскую помощь', – добавил он.
Государственное агентство ТАСС передало, что Следственный комитет возбудил уголовное дело по статье 'теракт', по словам его представителя Светланы Петренко.
Тем временем губернатор Санкт-Петербурга заявил, что украинские дроны поразили инфраструктуру в нескольких районах, причинив ущерб и ранив нескольких человек, в то время как президент РФ Владимир Путин проводит в городе экономический форум 'Русский Давос'.
По словам губернатора Ленинградской области Александра Дрозденко, утром над регионом было сбито 50 дронов, а предполагаемые атаки продолжают отражаться. Дроны также поразили город Мичуринск в Тамбовской области, где повреждены хозяйственные постройки промышленного объекта, жилой дом и библиотека.
Минобороны РФ сообщило, что за ночь над несколькими регионами были 'перехвачены и уничтожены' 354 украинских дрона. Атаки произошли через день после того, как ВВС Украины заявили, что Москва запустила 656 дронов за ночь и утро вторника.
По данным ВВС, 54 дрона и 33 ракеты преодолели многоуровневую систему ПВО. По словам местных властей, в результате атак погибли по меньшей мере 23 человека.
Россия заявила, что ее массированные удары во вторник стали ответом на смертоносную атаку на общежитие в подконтрольном России Луганском регионе две недели назад.