Hindiston poytaxti Dehlidagi mehmonxonada sodir bo‘lgan yong‘in natijasida kamida 21 kishi halok bo‘ldi. Politsiya ma'lumotlariga ko‘ra, bu so‘nggi yillardagi eng halokatli yong‘inlardan biri bo‘ldi.
Yong‘in chorshanba kuni shaharning janubiy qismidagi Malviya Nagar mahallasida joylashgan binoda yuz berdi. Binoning birinchi qavatida restoran, yuqori qavatlarida esa mehmonxona joylashgan. Bu asosan turar-joy hududi bo‘lib, talabalar va yosh mutaxassislar orasida mashhur.
Yong‘in sakkizta o‘t o‘chirish mashinasi yordamida o‘chirildi, 40 dan ortiq kishi qutqarilib, yaqin atrofdagi shifoxonalarga yetkazildi. Politsiya bayonotida “chuqur qayg‘u bilan 21 kishining halok bo‘lgani ma'lum qilinadi” deyilgan.
Mahalliy matbuot xabarlariga ko‘ra, qurbonlarning bir qismi Afrika davlatlaridan davolanish uchun kelgan tashrif buyuruvchilar bo‘lgan. Ko‘plab xorijiy bemorlar Dehliga davolanish uchun keladi va tashriflari davomida yaqin atrofdagi turar joylarda qoladi.
Televideniye kadrlarida ikki kishi binoning yuqori qavatidan sakragani, bir qancha odamlar esa olov va tutun ichida qolgani ko‘rsatilgan. Mahalliy aholi qutqaruv ishlariga qo‘shilib, odamlarni evakuatsiya qilishga va yaradorlarni xavfsiz joyga olib chiqishga yordam berdi.
Yong‘in sababi hozircha noma'lum, ammo Hindistonda yong‘inlar nisbatan tez-tez sodir bo‘ladi, chunki o‘t o‘chirish uskunalari yetishmaydi va xavfsizlik qoidalariga ko‘pincha rioya qilinmaydi. Mahalliy ma'muriyat vakili Jitendra Kumarning so‘zlariga ko‘ra, yong‘in binodagi restoran bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Bosh vazir Narendra Modi halok bo‘lganlarning oilalariga hamdardlik bildirib, jarohatlanganlarning tezda sog‘ayib ketishini tiladi.

По меньшей мере 21 человек погиб в результате пожара, вспыхнувшего в отеле в Нью-Дели, сообщила полиция. Это один из самых смертоносных пожаров в индийской столице за последние годы.
Пожар произошел в среду в здании в районе Малвия Нагар в южной части города. На первом этаже здания расположен ресторан, а выше — отель. Этот преимущественно жилой район густонаселен и популярен среди студентов и молодых специалистов.
Огонь был потушен с помощью восьми пожарных машин, более 40 человек были спасены и доставлены в ближайшие больницы, говорится в заявлении полиции Дели. «С глубокой скорбью сообщаем, что 21 человек погиб в результате этого трагического инцидента», — заявили в полиции.
По сообщениям местных СМИ, несколько погибших были гостями из африканских стран, приехавшими в город на лечение. Многие иностранные пациенты приезжают в Нью-Дели для лечения и часто останавливаются в близлежащих жилых помещениях.
На кадрах телевидения видно, как два человека выпрыгивают с верхнего этажа здания, а несколько человек оказываются в ловушке, когда пламя и дым охватывают части здания. Местные жители присоединились к спасательным работам, помогая эвакуировать тех, кто не мог выбраться, и вынося раненых в безопасное место.
Причина пожара пока неизвестна, но пожары в зданиях относительно распространены в Индии из-за нехватки противопожарного оборудования и частого пренебрежения правилами безопасности. «Сообщается, что на первом этаже здания работал ресторан... наиболее вероятно, что пожар был связан с этим рестораном», — заявил журналистам представитель местной администрации Джитендра Кумар.
Премьер-министр Нарендра Моди назвал гибель людей трагической и выразил искренние соболезнования тем, кто потерял близких, пожелав скорейшего выздоровления пострадавшим.