Ferrari jamoasi o'zining yetakchi poygachisi Sharl Lekler bilan uzoq muddatli shartnoma imzolaganini e'lon qildi. Bu qaror poygachining vatani Monako Gran-prisi arafasida qabul qilindi.
28 yoshli monegasklik poygachi 2019 yildan beri Ferrari safida Formula 1da ishtirok etib, sakkizta poygada g'alaba qozongan. Uning avvalgi shartnomasi 2024 yilda uzaytirilgan edi.
“Men Ferrari bilan bu yo'lni davom ettirishdan xursandman. Bu men uchun shunchaki jamoadan ko'ra ko'proq narsani anglatadi”, dedi Lekler chorshanba kuni Ferrari tomonidan tarqatilgan bayonotda.
Lekler hozirda 2026 yilgi chempionatda uchinchi o'rinda, ammo “Mercedes” poygachisi Kimi Antonellidan 56 ochko ortda qolmoqda. Antonelli so'nggi to'rtta poygada g'alaba qozonib, jamoadoshi Jorj Rasseldan 43 ochko oldinda.
U Ferrari safida 155 marta poyga qilgan, bu jamoa tarixidagi eng ko'p ko'rsatkichlardan biri. Faqat nafaqadagi yetti karra chempion Mixael Shumaxer undan oldinda. Lekler shuningdek, pol pozitsiyalari soni bo'yicha ikkinchi o'rinda.
Ferrari yangi shartnomaning muddatini aniqlamadi, faqat Lekler “kelgusi mavsumlarda” jamoada qolishi aytildi. Jamoa rahbari Fred Vasser: “Sharl ko'p yillar davomida Ferrari oilasining bir qismi bo'lib kelgan va bu yangilanish tabiiy hol”, dedi.
Leklerning jamoadoshi britaniyalik yetti karra chempion Lyuis Xemilton bo'lib, u o'tgan yili “Mercedes”dan ko'chib kelgan va 41 yoshida keyingi mavsumda ham poygada qatnashishi kutilmoqda. Xemilton to'rtinchi o'rinda, Leklerdan uch ochko ortda.
Ferrari 2024 yildan beri Gran-pri g'alabasini qo'lga kiritmagan va 2008 yildan beri chempionlikni qo'lga kiritmagan. Biroq Xemilton o'tgan mavsumda Xitoyda shanba kungi sprint poygasida g'alaba qozongan va o'tgan oy Kanadada ikkinchi bo'lgan.
Lekler bu mavsumda ikki marta podiumga chiqqan – Avstraliya va Yaponiyada uchinchi o'rinni egallagan. U o'z uy poygasida kuchli favorit hisoblanadi, chunki Ferrari eng sekin trassada raqobatbardosh bo'lishi kutilmoqda.

Команда Ferrari объявила о долгосрочном продлении контракта с гонщиком Шарлем Леклером. Решение было принято накануне его домашнего Гран-при Монако.
28-летний монегаск выступает за Ferrari в Формуле-1 с 2019 года, одержав восемь побед. Его предыдущий контракт был продлен в 2024 году.
«Я не могу быть счастливее продолжить этот путь с Scuderia Ferrari HP. Для меня это всегда было нечто большее, чем просто команда», — заявил Леклер в заявлении, опубликованном Ferrari в среду.
Леклер занимает третье место в чемпионате 2026 года, но отстает на 56 очков от пилота Mercedes Кими Антонелли, который опережает своего напарника Джорджа Рассела на 43 очка после четырех побед подряд.
Он провел больше гонок за Ferrari (155), чем любой другой гонщик в истории команды, кроме семикратного чемпиона Михаэля Шумахера, и занимает второе место по количеству поул-позиций после немца.
Ferrari не уточнила срок нового контракта, заявив лишь, что Леклер продолжит выступления в «предстоящих сезонах». Руководитель команды Фред Вассер отметил: «Шарль уже много лет является частью семьи Ferrari, и это продление кажется естественным».
Напарником Леклера является семикратный чемпион из Великобритании Льюис Хэмилтон, который присоединился к команде из Mercedes в прошлом году и, как ожидается, продолжит выступления в следующем сезоне в возрасте 41 года. Хэмилтон занимает четвертое место, отставая от Леклера на три очка.
Ferrari не выигрывала Гран-при с 2024 года и чемпионат с 2008 года, но Хэмилтон выиграл субботнюю спринтерскую гонку в Китае в прошлом сезоне и финишировал вторым в Канаде в прошлом месяце.
В этом сезоне Леклер дважды поднимался на подиум — третьи места в Австралии и Японии. Он считается фаворитом домашней гонки, так как Ferrari, как ожидается, будет конкурентоспособна на самой медленной трассе календаря.