Fidan X’dagi postida Singapur tashrifidan so‘ng Indoneziyadagi muzokaralar ko‘p qirrali masalalarni ko‘rib chiqishda juda samarali bo‘lganini ta’kidladi. Mudofaa, energetika, transport va halol oziq-ovqat sanoati kabi sohalarda hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
10 milliard dollarlik savdo hajmi maqsadi o‘tgan yilning aprel oyida ikki davlat rahbarlari tomonidan kelishilgan edi. O‘sha paytda ular ikki tomonlama hamkorlikda “yangi yutuqlarga” erishishga va’da bergan edi.
Prabovo, o‘z navbatida, G‘azoga yo‘naltirilgan Global Sumud Flotilla 2.0 gumanitar missiyasi chog‘ida Isroil tomonidan o‘g‘irlab ketilgan to‘qqiz nafar Indoneziya fuqarosini qaytarishda Turkiyaning qo‘llab-quvvatlashi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Tomonlar, shuningdek, Yaqin Sharqdagi vaziyat, xususan Eron va Falastin masalalari yuzasidan fikr almashdi. Indoneziya prezidenti bayonotiga ko‘ra, “Global Janub davlatlari sifatida Indoneziya va Turkiya mintaqaviy barqarorlikni muloqot, diplomatiya va nizolarni tinch yo‘l bilan hal qilish orqali saqlash kerak degan nuqtai nazarni baham ko‘radi”.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан и президент Индонезии Прабово Субианто провели «чрезвычайно продуктивную» встречу в Джакарте, в ходе которой обсуждалась цель достижения двустороннего товарооборота в $10 млрд.
Фидан в своем посте в X отметил, что после визита в Сингапур контакты в Индонезии были очень продуктивными для рассмотрения многогранных вопросов повестки дня. Стороны обсудили расширение сотрудничества в сферах обороны, энергетики, транспорта и халяльной пищевой промышленности.
Цель в $10 млрд была согласована в апреле прошлого года, когда лидеры двух стран пообещали углубить связи и добиться «новых прорывов» в двустороннем сотрудничестве.
Прабово, в свою очередь, выразил признательность за поддержку Турции в репатриации девяти индонезийских граждан, похищенных Израилем в ходе подавления гуманитарной миссии Global Sumud Flotilla 2.0, направлявшейся в Газу.
Стороны также обменялись мнениями по ситуации на Ближнем Востоке, уделив особое внимание Ирану и Палестине. Согласно заявлению администрации президента Индонезии, «как страны Глобального Юга, Индонезия и Турция разделяют мнение, что региональная стабильность должна поддерживаться через диалог, дипломатию и мирное разрешение споров».